Uszkodzona macierz paznokcia – przyczyny i objawy. Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia?
Uszkodzenie macierzy paznokcia, czyli jego delikatnej części odpowiedzialnej za wzrost, może być poważnym problemem powodującym widoczne zmiany w wyglądzie paznokcia. Ponieważ to właśnie w tej części aparatu paznokciowego, ukrytej pod wałem proksymalnym, powstają nowe komórki, które przekształcają się we właściwą płytkę paznokciową. Jakie są przyczyny uszkodzenia macierzy paznokcia? Co wskazuje na występowanie problemu? Jakie są możliwości leczenia oraz jak przebiega rekonstrukcja paznokcia?
Co to jest macierz paznokcia?
Macierz paznokcia to miejsce, z którego wyrasta nowy paznokieć. Macierz jest całkowicie niewidoczna, ponieważ znajduje się pod wałem paznokciowym, który ma funkcję ochronną. Komórki intensywnie dzielą się w macierzy i w miarę przesuwania się, dochodzi to tzw. keratynizacji i tworzenia paznokcia. Macierz paznokcia jest odpowiedzialna nie tylko za prawidłowy wzrost paznokcia i wymianę starej płytki paznokcia na nową, ale również za dostarczanie substancji odżywczych oraz regenerację łożyska.
Uszkodzona macierz paznokcia – przyczyny
Uszkodzenie macierzy paznokcia to najczęściej skutek urazu mechanicznego. Zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku:
- silnego uderzenia w płytkę paznokcia,
- skaleczenia w obrębie wału paznokciowego (np. podczas niewłaściwie wykonywanego manicuru, szczególnie agresywnego przesuwania skórek),
- zgniecenia palca.
Jak wygląda uszkodzona macierz paznokcia – objawy
Objawy uszkodzenia macierzy paznokcia mogą być różne i zależą od stopnia uszkodzenia. Najczęściej pacjenci zauważają:
- zmiany w wyglądzie paznokcia – pęknięcia, wgłębienia, linie lub przebarwienia.
- zaburzenia we wzroście paznokcia – zahamowanie wzrostu lub niesymetryczny wzrost jest częstym objawem uszkodzenia macierzy,
- wyraźne zmiany w wyglądzie paznokcia – w bardziej zaawansowanych stadiach może dochodzić do poważnych deformacji, pęknięta płytka paznokcia może się odwarstwiać.
- dolegliwości bólowe – często występują bardzo silne dolegliwości bólowe, zwłaszcza bezpośrednio po urazie. Charakterystycznym objawem uszkodzenia macierzy jest tzw onychomadeza czyli spełzanie płytki paznokciowej i nawarstwianie kolejnych paznokci.
Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia?
Sposób leczenia problemów z macierzą zależy od rodzaju problemu i stopnia uszkodzenia. W przypadku urazów i powstania krwiaków, najlepszym rozwiązaniem jest odbarczenie krwiaka poprzez nawiercenie płytki paznokciowej. Niekiedy uraz jest na tyle duży, że trzeba usunąć cały paznokieć. Warto używać środków antyseptycznych zmniejszających ryzyko zakażenia.
W przypadku konieczności oczyszczenia lub utraty paznokcia podolog wprowadzi specjalistyczne opatrunki, a po wygojeniu odpowiednią terapię pomagającą w prawidłowym odrastaniu paznokcia. Ważnym elementem dbania o macierz i prawidłową regenerację, jest używanie preparatów odżywiających macierz i łożysko, zawierających np kolagen.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące uszkodzonej macierzy paznokcia.
Ponieważ sposób postępowania uzależniony jest od stopnia uszkodzenia macierzy, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który obejrzy paznokieć i podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Uszkodzona macierz paznokcia może prowadzić do zahamowania lub nieprawidłowego wzrostu paznokcia.
Naderwanego paznokcia najlepiej nie usuwać samodzielnie. Wykonaj opatrunek i zgłoś się do gabinetu podologicznego. Specjalista oceni stan palca i wprowadzi odpowiednią terapię.
Aby pobudzić macierz paznokcia, najważniejsze jest dostarczanie jej odpowiednich składników odżywczych. Dieta bogata w witaminy A, C, E, biotynę i cynk może znacznie pomóc w tym procesie. Stosowanie olejków i maści dostępnych w gabinetach podologicznych przyśpiesza proces regeneracji.
Nie ma leków doustnych wpływających na regenerację uszkodzonej macierzy. Na rynku jest wiele preparatów zewnętrznych do zakraplania czy smarowania. Warto jednak zwrócić uwagę na ich skład, przeznaczenie oraz obecność konserwantów.