Umów się na wizytę REJESTRACJA

Włókniaki, fibroma

plastyka wałów w podochirurgii
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji

Włókniak (łac. fibroma), to zmiana skórna, łagodny włóknisty guz, powstający z tkanki łącznej, w wyniku proliferacji fibroblastów. Włókniaki nie są groźne dla zdrowia, jednak usuwa się je, głównie, ze względów estetycznych. Lokalizują się na skórze w postaci miękkich zmian na szypule np. na karku, pod pachami, lub tzw włókniaków twardych, czyli zmian podskórnych, w postaci niewielkich przesuwalnych guzków. Obie formy rzadko wywołują dolegliwości bólowe.

Włókniak aparatu paznokciowego to najczęściej fibrokeratoma.

Fibroma  rozrastając się, na poziomie wału proksymalnego, uciska na macierz, powodując zmiany w kształcie płytki paznokciowej (w postaci rynienki). Zniekształcenia te, są najczęściej odwracalne, pod usunięciu włókniaka i regeneracji paznokcia.

Włókniaki aparatu paznokciowego mogą się lokalizować na płytce paznokciowej lub pod nią, na łożysku. Opisano cztery typy morfologiczne w kształcie pręcika, kopulaste, płaskie i rozgałęzione. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie jak np. guzki Koenena, charakterystyczne dla stwardnienia guzowatego.

Kiedy decydujemy się na usunięcie włókniaków?

 • względy estetyczne – poprawa wyglądu płytki paznokciowej, usunięcie zmian skórnych
 • względy praktyczne – szczególnie fibrokeratomy i guzi Koenena, mogą krwawić podczas wykonywania pedicure lub w ciaśniejszym obuwiu
 • względy zdrowotne – zmiany, które wzbudzają wątpliwości (rozmiar, kolor, szybki wzrost) – pobranie materiału do badania histopatologicznego

Leczenie, czyli zabieg chirurgiczny

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmian, w znieczuleniu miejscowym. Na koniec zabiegu zostają założone szwy na kres 14 dni.

W przypadku gdy zabieg dotyczy obszarów około paznokciowych, po wygojeniu, zaleca się wdrożyć terapię pomagającą w regeneracji płytki paznokciowej.

Zobacz efekty zabiegu przed i po

Zdjęcia „po” przedstawiają palce na różnym etapie rekonwalescencji.

Przeczytaj więcej o podochirurgii w naszym centrum.

Potrzebujesz pomocy podochirurga?
  Wyślij nam zdjęcia dolegliwości, aby specjalista mógł lepiej ocenić przypadek.  Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie!

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
   Rejestracja

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.