Włókniak (łac. fibroma), to zmiana skórna, łagodny włóknisty guz, powstający z tkanki łącznej, w wyniku proliferacji fibroblastów. Włókniaki nie są groźne dla zdrowia, jednak usuwa się je, głównie, ze względów estetycznych. Lokalizują się na skórze w postaci miękkich zmian na szypule np. na karku, pod pachami, lub tzw włókniaków twardych, czyli zmian podskórnych, w postaci niewielkich przesuwalnych guzków. Obie formy rzadko wywołują dolegliwości bólowe.
Włókniak aparatu paznokciowego to najczęściej fibrokeratoma.
Fibroma rozrastając się, na poziomie wału proksymalnego, uciska na macierz, powodując zmiany w kształcie płytki paznokciowej (w postaci rynienki). Zniekształcenia te, są najczęściej odwracalne, pod usunięciu włókniaka i regeneracji paznokcia.
Włókniaki aparatu paznokciowego mogą się lokalizować na płytce paznokciowej lub pod nią, na łożysku. Opisano cztery typy morfologiczne w kształcie pręcika, kopulaste, płaskie i rozgałęzione. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie jak np. guzki Koenena, charakterystyczne dla stwardnienia guzowatego.
Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmian, w znieczuleniu miejscowym. Na koniec zabiegu zostają założone szwy na kres 14 dni.
W przypadku gdy zabieg dotyczy obszarów około paznokciowych, po wygojeniu, zaleca się wdrożyć terapię pomagającą w regeneracji płytki paznokciowej.
Zdjęcia „po” przedstawiają palce na różnym etapie rekonwalescencji.
Przeczytaj więcej o podochirurgii w naszym centrum.