Umów się na wizytę REJESTRACJA

Pękające pięty – przyczyny, objawy i leczenie

Pękające pięty to częsty i zazwyczaj bagatelizowany problem, który może doprowadzić do poważniejszych dolegliwości i trudności w chodzeniu. Suche i popękane pięty mogą świadczyć o schorzeniach ogólnoustrojowych lub niewłaściwej pielęgnacji, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą. Diagnoza i odpowiednie działanie pozwalają na szybkie przywrócenia komfortu stóp. O czym może świadczyć pękanie pięt i jak o nie dbać w warunkach domowych?

Czym są pękające pięty?

Pękające pięty to powszechny problem, który dotyka wielu osób niezależnie od wieku czy stylu życia. Charakteryzuje się suchą, często szorstką skórą na piętach, która z biegiem czasu zaczyna pękać, tworząc małe lub głębokie szczeliny. Powstające pęknięcia mogą być nie tylko nieestetyczne, ale również bolesne i narażone na infekcje. Przypadłość zwykle wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian w codziennych nawykach pielęgnacyjnych, ale może również świadczyć o innych problemach. Dlatego najwłaściwszą metodą postępowania jest konsultacja z podologiem.

Jak się zaczynają problemy z pękającymi piętami – objawy

Problemy z pękaniem skóry na piętach zawsze wynikają z silnego przesuszenia skóry stóp. Początkowo zrogowaciały naskórek może wywoływać nieprzyjemne tarcie przy zakładaniu skarpetek, czy owijaniu nóg w koc, z czasem objawy zaczynają się nasilać. Skóra pięt wyraźnie twardnieje i pojawiają się drobne, a później również wyraźne i głębokie pęknięcia. Popękane pięty mogą być bardzo nieprzyjemną dolegliwością i wywoływać ból podczas chodzenia. Skóra staje się wtedy bardzo wrażliwa i podatna na dalsze uszkodzenia. W skrajnych przypadkach może dochodzić do krwawienia lub infekcji.

problem z pękającymi piętami

Czemu pękają pięty – przyczyny 

Popękane pięty mogą wynikać z wielu powodów. Wśród głównych przyczyn pękania skóry na piętach wyróżnia się przede wszystkim:

Diagnostyka i leczenie pękających pięt

Popękane pięty są wskazaniem do wizyty w gabinecie podologicznym. Podolog szczegółowo ocenia stan skóry na piętach uwzględnia nasilenie objawów oraz liczbę i głębokość pęknięć oraz ewentualne deformacje stóp.

W zależności od rodzaju i zaawansowania zmian leczenie w gabinecie podologicznym może obejmować profesjonalne usunięcie zrogowaciałego naskórka oraz zalecenie odpowiednich preparatów do pielęgnacji stóp. A w przypadku głębokich pęknięć podolog może założyć specjalne opatrunki, które wspomogą proces gojenia ran i zapobiegają infekcjom.

Domowe sposoby na szorstkie pięty

Domowe sposoby na szorstkie, popękane pięty powinny skupiać się na regularnym nawilżaniu oraz odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z najefektywniejszych domowych rozwiązań jest stosowanie kremów i maści zawierających mocznik (w stężeniu do 25-30%), które pomagają w nawilżaniu suchej skóry. Intensywna pielęgnacja stóp z pękającymi piętami może również obejmować nałożenie grubej warstwy kremu na pięty i założenie przed snem bawełnianych skarpetek. Takie działanie sprzyja głębszemu wnikaniu składników nawilżających.

Zasady pielęgnacji stóp – profilaktyka pękających pięt

Właściwe zasady pielęgnacji stóp odgrywają istotną rolę w zapobieganiu problemowi pękających pięt. Ważne jest, aby zrozumieć, że pielęgnacja skóry na stopach jest tak samo ważna, jak w innych częściach ciała. Dlatego niezbędne jest codzienne nawilżanie. Regularne stosowanie kremów zawierających mocznik wspiera utrzymanie właściwego nawilżenia i regenerację skóry. 

Ważnym elementem dbania o stopy jest noszenie dobrze dobranego i przewiewnego obuwia, które nie deformuje stóp i zapewnia odpowiednie podparcie i amortyzację.

szorstkie pięty

Warto również wykonywać regularne kontrole u podologa. Specjalista może zauważyć nieprawidłowości na wczesnym etapie i zalecić metody, które zapobiegną poważniejszym zmianom.

Podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych może sprawić, że skóra stóp będzie miękka i elastyczna, co zapobiegnie pękaniu pięt.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pękających pięt.

Na suche pięty skuteczne będą kremy i maści zawierające mocznik. Dobrym wyborem będą również preparaty zawierające wit A i E. Regularne stosowanie tych produktów pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Pękające pięty mogą być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, noszenia nieodpowiedniego obuwia, czy problemów zdrowotnych, takich jak niedoczynność tarczycy lub zaburzenia krążenia a także nadwaga.

Pęknięcia na pięcie są wskazaniem do wizyty w gabinecie podologicznym. Specjalista oczyści rozpadliny i założy opatrunek z maścią. Pacjent zostanie wyedukowany w zakresie pielęgnacji pęknięć i rozpadlin w warunkach domowych. 

Pięty pękają przede wszystkim od niewłaściwej pielęgnacji i przesuszenia skóry. Dolegliwość może wynikać również z niektórych chorób ogólnoustrojowych lub noszenia niewłaściwego obuwia.

Pękająca skóra na piętach często wskazuje na nadmierne wysuszenie i potrzebę zmiany  pielęgnacji, a czasem może sygnalizować inne problemy zdrowotne.

W przypadku mocno popękanych pięt ważna jest konsultacja z podologiem. Specjalista dobierze najwłaściwsze metody działania dostosowane do problemu pacjenta. Wprowadzi również terapię zapobiegającą powstawaniu problemu w przyszłości.

Pękające pięty mogą sygnalizować braki witamin i składników odżywczych, przede wszystkim witaminy A i E oraz kwasów omega-3, które są ważne dla zdrowia skóry.

Pęknięte pięty można leczyć stosując kremy i maści z mocznikiem (ok 25-30%), ale w pierwszej kolejności należy zadbać o usunięcie nadmiernych zrogowaceń oraz opracowanie pęknięć i rozpadlin. W tym celu warto zgłosić się do specjalisty podologa.  

Do smarowania pięt najlepsze będą nawilżające kremy z mocznikiem, które utrzymują skórę miękką i elastyczną. Dobrym produktem są również preparaty z colostrum, bogate kremy witaminowe przeznaczone do pielęgnacji stóp.

Oceń post

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.