Łamliwe paznokcie – poznaj sposób na kruche paznokcie
Kruche, łamliwe paznokcie u stóp to stosunkowo rzadka przypadłość, wynikająca zwykle z niedoboru witamin i minerałów, uszkodzeń płytki lub schorzeń ogólnoustrojowych. Regeneracja paznokci wymaga ustalenia przyczyny problemu i przestrzegania zaleceń specjalisty. Duże znaczenie ma systematyczność i cierpliwość pacjenta. Dowiedz się, jak zdiagnozować łamliwe paznokcie. Co zrobić, żeby naprawić płytkę? Jakie są domowe sposoby na piękne paznokcie u nóg?
Płytka paznokcia
Płytka paznokcia składa się z trzech warstw zbudowanych głównie z keratyny. Odgrywa kluczową rolę w ochronie końcówek palców i znajdujących się tam zakończeń nerwowych. Jej zdrowy wygląd odzwierciedla nie tylko ogólną kondycję płytki paznokcia, ale również całego organizmu.
Paznokcie u stóp rosną wolniej, są zwykle znacznie grubsze niż u rąk, a dodatkowo płytka pogrubia się wraz z wiekiem. Chociaż stopy zdecydowanie mniej od rąk narażone są na oddziaływanie środków chemicznych i moczenie (np. w przypadku mycia naczyń), zwykle nie są też tak pielęgnowane. To może wpływać na ich stan oraz sprawia, że łatwo przeoczyć niepokojące objawy, takie jak białe plamki, rogowacenie czy rozdwajanie się. Tymczasem łamiące się paznokcie u nóg mogą świadczyć o różnorodnych schorzeniach, lub wskazywać na pewne niedobory (np. brak witamin z grupy B). Dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą podologiem, który zaleci odpowiednie postępowanie i doradzi jak dbać o paznokcie.
Słabe paznokcie – objawy
Zdrowe paznokcie są gładkie i zaróżowione, a odstępstwa od wzorca mogą świadczyć o uszkodzeniach, niedoborach, problemach zdrowotnych lub niewłaściwej pielęgnacji. Wśród objawów, na które warto zwrócić uwagę, można wyróżnić:
- kruche i łamliwe paznokcie,
- rozdwajające się paznokcie:
- białe plamki na paznokciach,
- zmiana koloru płytki paznokciowej,
- podłużne linie na paznokciach,
- wyraźne pogrubienie, wzmożone rogowacenie,
- suche, popękane skórki wokół paznokci.
Należy pamiętać, że nawet jeśli pacjent ma ładne, mocne paznokcie i zauważy na jednym z nich zmianę w rodzaju znamienia lub ciemnej linii (które nie mają związku z uszkodzeniem mechanicznym, np. przygnieceniem), powinien pilnie skonsultować się z lekarzem!
Kruchość i łamliwość paznokci – przyczyny
Kruche i rozdwajające się paznokcie u nóg mogą być efektem działania czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Chcąc przywrócić im zdrowy, piękny wygląd oraz naturalną wytrzymałość, należy ustalić, co jest przyczyną problemu. Wyróżnia się kilka czynników przyczyniających się do rozwoju nieprawidłowości, m.in. takich jak łamliwe paznokcie:
- niedobór witamin i składników mineralnych – uboga dieta, nieprawidłowe wchłanianie,
- brak właściwej pielęgnacji lub szkodliwe nawyki pielęgnacyjne,
- używanie kiepskiej jakości kosmetyków – przede wszystkim lakierów i zmywaczy do paznokci,
- noszenie źle dobranego obuwia – zbyt ciasnego i nieprzepuszczającego powietrza,
- częste moczenie stóp,
- choroby miejscowe, np. grzybica,
- choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy.
Co na łamiące się paznokcie – czego brakuje?
Kruche, rozdwajające się i łatwo łamiące paznokcie mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, np. brakuje określonych witamin czy składników odżywczych. Brak witamin wpływa na ogólną kondycję organizmu, również na słabe paznokcie. Przyczyny awitaminozy są różne, ale najczęściej wiąże się z nieprawidłową dietą lub zaburzeniami wchłaniania. Największy wpływ na płytkę paznokci mają witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12), ale również C, E i A.
Niemniej ważne są minerały. Szczególne znaczenie mają wapń, cynk, miedź, krzem, magnez i żelazo. Ich niedobory przyczyniają się do kruchości i łamliwości paznokci. Jednak decyzja o ich suplementacji powinna zostać skonsultowana z lekarzem.
Jak wzmocnić łamliwe paznokcie – co zrobić?
Chcąc przywrócić piękny wygląd paznokci u stóp należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę ich złego stanu. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy podologa lub dermatologa. Specjalista nie tylko pomoże ustalić, co wpływa na kruchość czy łamliwość paznokci, ale również doradzi, jak je wzmocnić.
Słabe paznokcie u stóp potrzebują czasu na regenerację i odbudowę, ponieważ rosną bardzo wolno. Pacjenci muszą więc wykazać się dużą cierpliwością i zaufaniem do specjalisty oraz konsekwentnie przestrzegać jego zaleceń. Jako wspomaganie kuracji warto wprowadzić do diety produkty bogate w witaminy z grupy B, witaminy A, E, C oraz składniki mineralne (Ca, Zn, Si, Mg, Fe), białko i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Jak dbać o kruche paznokcie u stóp – pielęgnacja
Systematyczna pielęgnacja paznokci u nóg jest nieodłączną częścią procesu ich odbudowy. Opiera się na właściwie dobranych kosmetykach i wyeliminowania czynników wpływających na pogorszenie ich stanu (np. niewłaściwe obuwie). Istotne jest również odpowiednie przycinanie, opiłowywanie i polerowanie płytki paznokciowej.
Jednym ze sposobów na wzmocnienie paznokci jest stosowanie specjalnych odżywek, baz utwardzających, czy kremów witaminowych. W celu dobrania odpowiedniego preparatu warto umówić się na konsultację do podologa.
Domowe sposoby na łamliwe paznokcie u stóp
Łamliwe paznokcie u nóg mogą być oznaką chorób ogólnoustrojowych lub poważnych niedoborów witaminowych, dlatego w przypadku zauważenia niepokojących objawów, należy skonsultować się ze specjalistą.
Istnieją pewne domowe sposoby, które mogą pomóc wzmocnić paznokcie. Duże znaczenie ma dieta dla paznokci, bogata w witaminy, minerały i NNKT. Istotne jest również unikanie zbyt ciasnego, nieoddychającego obuwia, częstego moczenia czy obcinania paznokci tępymi narzędziami, ponieważ osłabiona płytka łatwiej ulega uszkodzeniom.
Dobrym domowym sposobem może być olejowanie płytki paznokci, które oprócz tego, że zapobiega rozdwajaniu i łamliwości, zmiękcza również szorstkie skórki. Naturalne oleje (np. arganowy, z pestek malin, oliwek, kokosa) chronią płytkę paznokcia przed wysuszeniem i kruchością, a tym samym pomagają jej odzyskać elastyczność. Po takim zabiegu warto założyć bawełniane skarpetki i ogrzać stopy. Zabieg można wykonać wieczorem przed pójściem do łóżka.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące sposobów wzmocnienia płytki paznokcia.
Kruche i łamliwe paznokcie są najczęściej objawem niedoborów witamin z grupy B, witamin A, E, C oraz minerałów takich jak wapń, cynk, krzem, magnez, czy żelazo.
Najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który pomoże ustalić przyczynę problemu oraz dobierze odpowiednie preparaty wzmacniające płytkę paznokcia.
Warto również samodzielnie wprowadzić do diety produkty bogate w witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego wyglądu paznokci. Istotne jest również dbanie o ich właściwą pielęgnację.
W przypadku łamliwości paznokci u stóp warto skonsultować się z podologiem, który ustali przyczyny problemu i pomoże dobrać najwłaściwszy preparat, pozwalający wzmocnić łamliwe paznokcie. Zwykle stosuje się odżywki do paznokci, kremy i bazy. Konieczne jest również dbanie o właściwą pielęgnację, redukujacą ryzyko uszkodzeń płytki.
Paznokcie stają się łamliwe z wielu powodów. Zwykle przyczyny są złożone. Może to być wynik niedoborów witamin i minerałów, choroby ogólnoustrojowe, uszkodzenia mechaniczne (np. niewłaściwie dobrane obuwie), czy nadmierne moczenie. Należy pamiętać, że osłabione paznokcie (np. w wyniku niedoborów witamin) są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Rozdwojone paznokcie u rąk to stosunkowo częsty problem u osób, które stale je malują, zmywają lub wykonują manicure hybrydowy. Paznokcie u nóg są zdecydowanie mniej narażone na takie zabiegi. Wiele czynników może wpływać na kruchość i łamliwość paznokci. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże pacjentowi ustalić przyczynę problemu. Nieprawidłowy wygląd i osłabienie paznokci u nóg często ma związek z niedoborami witamin i minerałów, chorobami ogólnoustrojowymi, niewłaściwą pielęgnacją, lub noszeniem nieodpowiedniego obuwia.