Umów się na wizytę REJESTRACJA

Stopa atlety – co to jest? Przyczyny i profilaktyka

Stopa atlety jest powszechną dolegliwością dotykającą ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku czy aktywności fizycznej. Chociaż często postrzegana jest jako niegroźna przypadłość, może prowadzić do znacznego dyskomfortu i komplikacji, szczególnie jeśli zostanie zignorowana lub źle leczona. Dowiedz się, czym jest stopa sportowca. Jakie są objawy schorzenia i jak można je wyleczyć?

Czym jest stopa atlety?

Stopa atlety jest infekcją grzybiczą skóry stóp, wywołaną najczęściej przez grupę grzybów zwanych dermatofitami. Schorzenie jest zaraźliwe i objawia się charakterystycznymi dolegliwościami, które dotyczą głównie przestrzeni między palcami stóp. W przypadku braku leczenia mogą rozprzestrzeniać się również na inne części stopy.

Infekcja może przybierać różne formy – od łagodnego swędzenia po poważne pęknięcia skóry, które wymagają długotrwałego leczenia. Dlatego w przypadku zauważenia niepokojących zmian należy skonsultować się z podologiem lub dermatologiem.

Stopa atlety – przyczyny 

Stopa atlety to rodzaj grzybicy stóp wywoływanej przez dermatofity. Za rozwój zakażenia odpowiadają przede wszystkim  dwa gatunki: Trichophyton rubrum (ok. 60% zakażeń) oraz Trichophyton mentagrophytes  (ok. 25% zakażeń).

przyczyny stopy atlety

Grzybica stóp powstaje z wielu różnych powodów. Głównym z nich jest nieodpowiednia higiena, czyli niedokładne mycie stóp i miejsc między palcami, długie noszenie przepoconych albo mokrych skarpet oraz korzystanie z ciasnego i nieprzewiewnego obuwia.

To właśnie dlatego na grzybicę stóp cierpi wiele osób aktywnych fizycznie, a przypadłość nazywa się również stopą sportowca. Podczas długotrwałych treningów często stawia się na przylegające buty, które utrudniają odprowadzanie potu, sprzyjają natomiast przegrzaniu i zawilgoceniu. Dodatkowo spore grono sportowców nie dba o regularne czyszczenie obuwia i zmienianie wkładek po ich zniszczeniu albo zanieczyszczeniu

Stopa atlety może pojawić się również przez inne czynniki. Narażone są na nią osoby w podeszłym wieku albo mające obniżoną odporność. Ryzyko rozwinięcia się stopy sportowca rośnie również w przypadku ran i otarć na stopach, które zwiększają szansę na dostanie się do organizmu szkodliwych grzybów i bakterii, a dodatkowo dają im idealne miejsce na rozwój.

Pierwsze objawy stopy atlety

Stopa sportowca ma charakterystyczne objawy. Zwykle zaczyna się pomiędzy czwartym a piątym palcem stopy, przez co łatwo ją zauważyć już na początku choroby. Nieleczona grzybica stóp może rozprzestrzenić się na całą stopy, co zdecydowanie utrudnia i wydłuża proces leczenia oraz powrót do prawidłowego funkcjonowania skóry.

Objawy stopy sportowca są zależne od stopnia nasilenia choroby. Na samym początku pojawia się pieczenie skóry. Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach i nadmierna potliwość. Z czasem może również pojawić się zaczerwienienie skóry. To objawy, które mogą alarmować o obecności grzybów i są wskazaniem do konsultacji ze specjalistą – podologiem lub dermatologiem.

Szybkie rozpoznanie choroby jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie. Pozwala sprawnie wyeliminować grzyby, a dzięki temu zmniejsza szansę na powstanie pęcherzy i łuszczenia się skóry. To zwiększa szansę na krótsze leczenie, wcześniejsze ustąpienie objawów i wyeliminowanie patogenów.

Stopa sportowca – objawy rozwoju choroby

Jeśli na samym początku rozwoju stopy sportowca nie wprowadzimy odpowiedniej terapii, może dojść do nasilenia objawów. Na początku skóra ulega maceracji i pękaniu, często łączy się to z silnym świądem. Z czasem grzybica może objąć całą podeszwę stopy na wzór obuwia. Uczucie pieczenia i ból mogą utrudniać życie np sen. 

O zaawansowanym stadium choroby świadczy rogowacenie skóry. Objawia się ono np. przez łuszczenie pomiędzy palcami stóp. Jeśli dojdzie do rozwoju grzybicy i takiego nasilenia objawów, wizyta u specjalisty jest konieczna! Dermatolog, podolog dobiorą odpowiednie preparaty oraz wprowadzą terapię, angażującą pacjenta w walce o zdrowe stopy. 

Jak stopa atlety wpływa na człowieka?

Grzybica to nie tylko nieprzyjemny zapach stóp czy uczucie swędzenia. Ta choroba wpływa na stan skóry oraz całego organizmu. Ponieważ postrzegana jest jako choroba z zaniedbania, chorzy wstydzą się szukać pomocy, unikają pokazywania stóp, a czasami ograniczają relacje społeczne. 

Stopa atlety – jak leczyć?

Leczenie stopy sportowca jest zależne od rozwoju choroby. Na samym początku zakażenia można skorzystać z ogólnie dostępnych w aptekach środków przeciwgrzybicznych. Dostępne są najczęściej w postaci sprayów lub maści. Jeśli jednak choroba nie ustępuje, lub nasila się, należy udać się do dermatologa lub podologa. Czym wcześniej zostanie podjęta terapia, tym szybciej będzie można uzyskać pozytywny efekt. 

Stopa atlety – terapia grzybicy stóp u podologa

Specjalista powinien obejrzeć skórę oraz ocenić stopień zaawansowania grzybicy. Zwykle zaleca się wykonanie badania mykologicznego na podstawie próbek zmian chorobowych. To pozwala na precyzyjny dobór odpowiednich preparatów leczniczych. W zależności od zaawansowania schorzenia oraz wyniku badania, stosuje się odpowiednie preparaty miejscowe. Leczenie grzybicy wymaga cierpliwości, konsekwencji i może być długotrwałym procesem. Nie należy przerywać terapii bez porozumienia ze specjalistą. 

Trzeba również pamiętać, że leczenie stopy atlety polega nie tylko na używaniu preparatów. Aby w pełni pozbyć się grzybicy paznokci i stóp, należy zadbać o prawidłową higienę! W tym celu często poleca się również precyzyjną dezynfekcję wcześniej używanych butów, które mogą być siedliskiem bakterii i grzybów.

leczenie stopy atlety

Zalecenia po wyleczeniu stopy sportowca

Osoba cierpiąca na stopę sportowca ma skłonności do częstych nawrotów choroby. Dlatego, jeśli już raz miało się grzybicę stóp, warto szczególnie się przed nią zabezpieczać. W tym celu należy zawsze korzystać z własnych przyborów higienicznych oraz nosić odpowiednie, dopasowane do stopy obuwie.

Dodatkowo należy chronić skórę przed wysokimi temperaturami, ponieważ przegrzewanie stóp często prowadzi do ich nadmiernej potliwości, a ta zwiększa szansę na rozwój grzybów. 

Stopa sportowca – jak zapobiegać grzybicy stóp?

Profilaktyka stopy atlety nie należy do skomplikowanych. Trzeba zapamiętać tylko kilka ważnych zasad! Żeby zapobiegać grzybicy stóp, należy:

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stopy atlety.

Stopa atlety, znana też jako stopa sportowca, to infekcja grzybicza skóry stóp. Początkowe objawy obejmują przede wszystkim swędzenie i pieczenie skóry między palcami. Z czasem mogą pojawić się pęcherzyki, nieprzyjemny zapach stóp, łuszczenie się skóry oraz pęknięcia.

Leczenie stopy atlety wymaga konsultacji z dermatologiem lub podologiem. W zależności od stopnia nasilenia zmian specjalista zaleci stosowanie preparatów miejscowych. Ważne jest również przestrzeganie higieny, w tym regularne mycie i dokładne osuszanie stóp, oraz dokładna dezynfekcja obuwia.

Stopa atlety manifestuje się przede wszystkim zaczerwienieniem, łuszczeniem i pękaniem skóry, głównie między palcami stóp.

Leczenie grzybicy stóp wymaga konsultacji ze specjalistą. W zależności od nasilenia problemu stosuje się preparaty miejscowe. Kluczowe jest utrzymywanie stóp w suchości.

5/5 - (2)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Rejestracja

      * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
      Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.