Umów się na wizytę REJESTRACJA

Drożdżyca paznokci – poznaj objawy, przyczyny, diagnostykę i metody leczenia

Drożdżyca paznokci to stosunkowo często diagnozowana przypadłość. Infekcja grzybicza paznokci i wałów paznokciowych, której objawem są charakterystyczne zmiany na powierzchni paznokci, wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej symptomom infekcji drożdżakowej, czynnikom ją wywołującym oraz metodom leczenia. 

Drożdżyca paznokci i wałów paznokciowych – co to jest?

Drożdżyca a grzybica paznokci – czy są tym samym? Drożdżyca paznokci stanowi rodzaj grzybicy – choroba paznokci jest wywołana drożdżakami, czyli grzybami z rodziny Candida (stąd inna nazwa drożdżycy – kandydoza). W 70% przypadków za infekcję odpowiada grzyb Candida albicans. Znacznie rzadziej choroba jest wywołana przez grzyby C. parapsilosis, C. krusei czy też C. tropicalis

Nieestetyczne zmiany wywołane przez chorobę dotyczą przede wszystkim paznokci, a także wałów paznokciowych. Drożdżyca to infekcja mogąca obejmować jednak również skórę i błony śluzowe.

Drożdżakowe zmiany chorobowe utrzymują się bardzo długo na paznokciach. Co ważne, mogą być źródłem zakażenia osób zdrowych.

Jak objawia się drożdżyca paznokci?

Pierwszym objawem drożdżycy paznokci rąk lub – występującej częściej – paznokci stóp jest rozwój stanu zapalnego wałów paznokciowych. Zaobserwować w nim możemy zaczerwienienie, bolesność i obrzęk. Często symptomem infekcji drożdżakowej jest również pojawienie się ropnej wydzieliny w przestrzeni między płytką paznokciową a wałem paznokciowym. W miejscu wystąpienia zmian może pojawić się również świąd i pieczenie oraz łuszczenie się skóry. 

Na skutek zakażenia macierzy paznokcia dochodzi do dystrofii brzegów płytki oraz zmiany struktury powierzchni całego paznokcia. Zainfekowany drożdżakiem paznokieć staje się matowy, ma chropowatą powierzchnię, a jego kolor zmienia się na żółto-szary. W drożdżycy dłoni bardzo charakterystycznym objawem jest wysypka na palcach. Powikłaniem nieleczonej choroby paznokci jest powstawanie poprzecznych i podłużnych bruzd na powierzchni paznokcia.

Drożdżyca – przyczyny choroby paznokci

W większości przypadków do rozwoju drożdżycy paznokci dochodzi na skutek długotrwałego przebywania w miejscach, w których grzyby te mają odpowiednie warunki do rozwoju, czyli w miejscach o wysokiej wilgotności. Na grzybicę paznokci (drożdżycę) narażone są zwłaszcza osoby często korzystające z basenu, sauny oraz siłowni lub klubu fitness.

Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zakażenia są:

Drożdżyca na paznokciach – diagnostyka infekcji grzybiczej

Objawy drożdżycy paznokci stóp i dłoni są bardzo charakterystyczne, dzięki czemu rozpoznanie infekcji nie stanowi dla lekarza problemu. Dodatkowa diagnostyka wykonywana jest wyłącznie w przypadku podejrzenia równoczesnej infekcji wywołanej grzybami i bakteriami.

Drożdżyca paznokci – jak leczyć chorobę?

Leczenie drożdżycy paznokci polega na miejscowym stosowaniu preparatów, w składzie których znajdują się azole, alliloaminy bądź też antybiotyki polienowe (natamycyna). Są to preparaty o działaniu grzybobójczym lub grzybostatycznym. Środki na infekcję mają postać maści, która skutecznie penetruje okolicę wału okołopaznokciowego. Alternatywą są kremy, aerozole i płyny. Leczenie drożdżycy paznokci trwa zwykle długo.

W cięższych przypadkach niezbędne może być wdrożenie leczenia ogólnego za pomocą środków doustnych z itrakonazolem lub flukonazolem.

Domowe sposoby na drożdżycę paznokci

Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego są domowe sposoby na grzybicę paznokci, które pozwalają zapobiec szczególnie częstej infekcji drożdżakowej stóp. 

Pełnią one również rolę skutecznej profilaktyki infekcji drożdżakowej. Kluczową w tym rolę odgrywa utrzymywanie stale suchych stóp – pozwala to uniknąć stwarzania warunków sprzyjających namnażaniu się drożdżaków. W tym celu należy pamiętać o:

Skuteczne i bezpieczne leczenie drożdżycy paznokci w Anmedica 

Obserwujesz u siebie pierwsze objawy drożdżycy paznokci? Postaw na doświadczenie podologa i bezpieczeństwo podczas zabiegów. Umów konsultację ze specjalistą Anmedica!

4/5 - (2)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Rejestracja

      * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
      Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.