Jakie są najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu podochirurgii?
Chirurgia aparatu paznokciowego, nazywana też podochirurgią, to dziedzina zabiegowa pozwalająca pokonać zaawansowane problemy w obrębie palców stóp. Znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu wrastających paznokci i zmian okołopaznokciowych, jak włókniaki, egzostozy, guzy oraz pomaga w przypadkach braku wzrostu paznokci.. Dowiedz się więcej, a w razie potrzeby, umów się na konsultację do Wielkopolskiego Centrum Zdrowej Stopy Anmedica w Poznaniu.
Czym zajmuje się podochirurgia?
Podochirurgia jest dziedziną, skupiającą się na chirurgicznym leczeniu schorzeń palców stóp, zwłaszcza okolic aparatu paznokciowego. Często to zaawansowane problemy, które nie tylko utrudniają życie ale stanowią problem estetyczny.
Zespół Anmedica, złożony ze specjalistów z dziedziny chirurgii, ortopedii, pielęgniarstwa, leczenia ran przewlekłych i podologii, przeprowadza zabiegi chirurgiczne z zastosowaniem nowoczesnych metod leczenia. Wieloletnia praktyka pozwoliła nam dopracować protokoły zabiegowe, dzięki czemu możemy zapewnić naszym pacjentom skuteczną pomoc, nawet w trudnych i nietypowych przypadkach.
Jakie zabiegi podochirurgiczne wykonują specjaliści Anmedica?
W Anmedica zajmujemy się wieloma problemami w obrębie stóp. Leczymy wrastające paznokcie, wykonując m.in. plastykę wałów okołopaznokciowych, korygujemy powikłania po wcześniejszych działaniach i powikłaniach (np po tzw zabiegu wycięcia klinowego paznokcia lub usunięciu płytki paznokciowej). Kilka lat temu opracowaliśmy zabieg plastyki opuszka z korektą przerostu guzowatości paliczka dystalnego, zwiększający szansę na prawidłowy wzrost paznokci. Zajmujemy się leczeniem retronychii, usuwaniem guzów aparatu paznokciowego np egzostozy podpaznokciowej, onychomatricomy; pobieraniem materiału do badań histopatologicznych. Usuwamy włókniaki, fibromy, torbiele, gangliony, wyrośla kostne. To tylko część wykonywanych procedur chirurgicznych.
Jednym z zabiegów podochirurgicznych, jaki wykonujemy jest usunięcie tzw retronychii. To stan, często pourazowy, prowadzący do wrastania płytki paznokcia w macierz (proksymalny fałd paznokciowy). Dzieje się tak, gdy pod wpływem różnych czynników, podłużny wzrost paznokcia zostanie przerwany. Do objawów retronychii zalicza się m.in. obecność stanu zapalnego, wysięk, zaburzenie wzrostu paznokcia, brak obrąbka naskórkowego i lunuli, żółtawe zabarwienie paznokcia, zwłaszcza przy wale proksymalnym. Retronychii towarzyszy ból i dyskomfort.
Leczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu wrastającego proksymalnego elementu paznokcia.
Innym dość częstym powodem konsultacji podologicznych jest egzostoza podpaznokciowa. To łagodny guz kostno-chrzęstny, rozwijający się na bocznych powierzchniach paliczka dystalnego. Początkowo może rozwijać się w utajeniu, ale z czasem rozrasta się, powodując uniesienie łożyska i płytki paznokciowej.
Jedyną metodą leczenia egzostozy jest zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się całą zmianę i oczyszcza paliczek. Prawidłowo wykonany zabieg daje duże szanse na zregenerowanie się łożyska i prawidłowy wzrost płytki paznokciowej.
Oprócz egzostozy w centrum Anmedica zajmujemy się także usuwaniem innych guzów aparatu paznokciowego, w tym onychomatricomy, wywodzącej się z macierzy. . Przeprowadzamy też zabiegi rekonstrukcyjne, plastykę opuszka i plastykę wałów paznokciowych, które z powodzeniem zastępują inne, bardziej inwazyjne metody leczenia, jak np. resekcja paznokcia.