Umów się na wizytę REJESTRACJA

Wrastający paznokieć u dziecka – poznaj przyczyny i metody leczenia

Wrastający paznokieć u dziecka to stosunkowo częsta dolegliwość dotykająca małych pacjentów. Powoduje ból i dyskomfort, który może być szczególnie dokuczliwy dla poruszających się samodzielnie maluchów. Problem wynika zwykle z niewłaściwego obcinania paznokci u stóp, a brak odpowiedniej reakcji może prowadzić do zaostrzenia stanu i powikłań. Co zrobić z wrastającym paznokciem u dziecka? Do jakiego specjalisty się udać? Wyjaśniamy.

Wrastający paznokieć u małego dziecka — przyczyny dolegliwości

Najczęstszą przyczyną przypadłości jest nieprawidłowe obcinanie paznokci u nóg. Nadmiernie skrócona płytka paznokcia (zwykle dużego palca) i nadanie jej nieodpowiedniego kształtu, powoduje, że paznokieć wrasta w otaczającą tkankę – wały okołopaznokciowe, raniąc delikatną skórę i powodując dolegliwości. 

 Inne przyczyny wrastającego paznokcia:

Objawy i rozpoznanie wrastającego paznokcia u dziecka

Objawy zależą w dużej mierze od stopnia nasilenia dolegliwości. Początkowo może pojawić się jedynie niewielki ból przy dotyku i zaczerwienienie w wale okołopaznokciowym. Z czasem dochodzi do obrzęku i mogą pojawić się symptomy wskazujące na pojawienie się infekcji spowodowanej wrastającym paznokciem – ropa, stała silna bolesność, a nawet wzrost temperatury.

Największy problem z rozpoznaniem dolegliwości występuje u niemowląt, które nie potrafią się komunikować. Maluch staje się marudny i płaczliwy, ale trudno ustalić, co jest przyczyną takiego zachowania, do momentu kiedy pojawią się zauważalne objawy.

Wrastający paznokieć u rocznego dziecka zazwyczaj szybciej zostaje rozpoznany, ponieważ dziecko w tym wieku potrafi już porozumiewać się pozawerbalnie. Najprawdopodobniej będzie więc zdejmowało sobie skarpetę, pokazywało na stopę lub w inny sposób sygnalizowało występujący dyskomfort.

wrastający paznokieć

Wrastające paznokcie u starszych dzieci zwykle rozpoznawane są stosunkowo szybko, co ma związek z ich umiejętnościami komunikacyjnymi. Natychmiastowa reakcja ogranicza ryzyko rozwoju stanu zapalnego.

Wrastający paznokieć u dziecka — co robić

Wybór i podjęcie konkretnych działań związanych z wrastającym paznokciem u dziecka zależy od stopnia zaawansowania przypadłości. Jeśli dziecko skarży się na ból wokół paznokcia, ale obrzęk jest nieduży i nie ma wysięku, terapia powinna szybko przynieść ulgę. 

Nawet z najmniejszymi dolegliwościami należy skontaktować się ze specjalistą podologiem. U dzieci, rozwój stanu zapalnego może postępować bardzo szybko. 

Pojawienie się obrzęku, hipergranulacji (ziarniny) i ropnego wysięku wskazuje na zaawansowanie problemu i wymaga natychmiastowej wizyty u podologa, który wprowadzi skuteczną terapię i pomoże zmniejszyć dolegliwości. 

Wrastający paznokieć u dziecka — domowe sposoby

Domowe sposoby na wrastający paznokieć u małego dziecka warto wypróbowywać tylko wtedy gdy dolegliwość zostanie rozpoznana na wczesnym etapie i nie pojawiła się infekcja bakteryjna.

Jeśli rodzic nie potrafi samodzielnie ocenić stopnia nasilenia objawów oraz tego, czy nie pojawił się stan zapalny, zalecana jest wizyta u podologa lub pediatry. Możliwe, że specjalista uzna, że problem nie jest zaawansowany i zaproponuje:

Regularnie i starannie przeprowadzane zabiegi pozwalają zwykle pozbyć się dolegliwości i uniknąć poważniejszych ingerencji. Ze względu na dolegliwości bólowe, zastosowanie ich u małych dzieci bywa niekiedy  trudne i wymaga wiele cierpliwości.

Wrastający paznokieć u dziecka — do jakiego specjalisty się udać?

Wrastające paznokcie najlepiej pokazać podologowi, zajmującemu się problemami w obrębie stóp. Specjalista z łatwością zdiagnozuje problem, oceni stan nasilenia objawów i zaproponuje odpowiednią metodę leczenia wrastającego paznokcia.

W przypadku braku możliwości szybkiego zgłoszenia się z dzieckiem do podologa należy udać się do pediatry.

Wrastające paznokcie — terapia

Terapia wrastania płytki paznokciowej uzależnione jest od stopnia nasilenia dolegliwości. Czasami wystarczy poprawne paznokcia i zastosowanie tamponady, izolującej wał od płytki paznokciowej. U dzieci często zastosowanie ma taping (zakładanie plastrów odciągających wały okołopaznokciowe). W bardziej zaawansowanych przypadkach, wymagane jest usunięcie wrastającego elementu, zastosowanie preparatów zmniejszających stan zapalny i ziarninę. W terapii często stosuje się klamry ortonyksyjne.

wrastające paznokcie u dziecka

Nieprawidłowy wzrost paznokcia u dzieci rzadko wymaga interwencji chirurga. Problem wrastania paznokcia u młodszych pacjentów udaje się rozwiązać bez wykorzystywania radykalnych metod, takich jak wycięcie klinowe części paznokcia, czy jego całkowite usunięcie.  U starszych dzieci i młodzieży, gdy stan zapalne są nawrotowe, a wały przerośnięte, zaleca się wykonanie plastyki wałów okołopaznokciowych.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci u małych dzieci?

Prawidłowe przycinanie płytki paznokcia

Ponieważ najczęstszą przyczyną dolegliwości jest niewłaściwe obcinanie paznokci, chcąc zmniejszyć ryzyko, należy dowiedzieć się, jak robić to prawidłowo.

W każdym wieku należy obcinać paznokcie u nóg prosto, wzdłuż naturalnej linii brzegu paznokcia. Ważne jest, aby płytka paznokcia nie była obcinana zbyt krótko. Nie należy również zaokrąglać brzegów. Rodzice, którzy nie wiedzą, jak prawidłowo obcinać paznokcie swoim pociechom, lub nie wiedzą, czy robią to właściwie, mogą skorzystać z konsultacji podologicznej.

Dobór odpowiedniego obuwia

Do rozwoju problemu mogą przyczynić się niewłaściwe dobrane buty. Zazwyczaj wrastający paznokieć wiąże się z noszeniem zbyt ciasnego obuwia, dlatego warto zadbać o takie, które jest dostosowane do kształtu i szerokości stóp, a palce dziecka będą miały wystarczająco dużo miejsca.

Istotne znaczenie ma również materiał, z którego wykonane są buty. Tworzywa sztuczne sprzyjają poceniu się stopy i utrudniają wentylację, co może sprzyjać rozwojowi odparzeń i infekcji.

U starszych dzieci, uprawiających sporty, warto dobierać obuwie do konkretnej dyscypliny. Kopanie piłki wymaga innej ochrony palców stóp niż granie w siatkówkę, czy koszykówkę.

Dlaczego trzeba leczyć wrastające paznokcie u dzieci

Rozwój stanu zapalnego powoduje nie tylko silne dolegliwości bólowe, ale może stanowić  zagrożenie dla zdrowia. Stan przewlekły prowadzi do powstawania blizn w otaczającej tkance, wydłuża terapię, a dziecko, często przez dłuższy czas, nie może uczestniczyć w zajęciach sportowych. 

Jeśli Twoje dziecko zmaga się z bolesnym problemem wrastającego paznokcia, szczególnie gdy towarzyszy mu zaczerwienienie, obrzęk lub wysięk, zalecana jest konsultacja podologiczna. Zachęcamy do wizyty w naszym gabinecie w Poznaniu, gdzie Twoje dziecko uzyska szybką i profesjonalną pomoc w zakresie chirurgii podologicznej.

3/5 - (1)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Rejestracja

      * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
      Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.