Umów się na wizytę REJESTRACJA

Świąd stóp – jak zdiagnozować przyczynę?

Świąd stóp to problem, którego lepiej nie bagatelizować, choć może okazać się jedynie chwilową i zupełnie niegroźną dolegliwością. Swędzenie nasila się nocą i często współwystępuje z różnego typu zmianami skórnymi. Z jakiego powodu się pojawia? Gdzie szukać pomocy, gdy swędzące stopy utrudniają normalne funkcjonowanie? Odpowiedź znajdziesz w poznańskim centrum Anmedica.

Czy świąd dłoni i stóp może oznaczać chorobę?

Swędzenie stóp i dłoni jest objawem, który może towarzyszyć wielu mniej lub bardziej poważnym schorzeniom. Nie w każdym przypadku świadczy o chorobie, lecz zawsze wymaga podjęcia diagnostyki pozwalającej na wskazanie przyczyny dolegliwości. To bardzo istotne, ponieważ swędzenie skóry nóg ma związek nawet z chorobami nowotworowymi, jak choćby ziarnicą złośliwą (chłoniakiem Hodgkina), czerwienicą prawdziwą i szpiczakiem mnogim. W związku z wystąpieniem świądu stóp można podejrzewać zarówno powszechne, nie trudne do wyleczenia przypadłości, np. niedokrwistość z niedoboru żelaza (anemię), jak nieodwracalne choroby ogólnoustrojowe, np. przewlekłą niewydolność nerek lub cukrzycę. 

Swędzenie nóg może dotyczyć osób w każdym wieku. Świąd stóp u dzieci pojawia się z tych samych powodów, co u dorosłych, dlatego nigdy nie warto bagatelizować objawów zgłaszanych przez malucha.

Świąd stóp – przyczyny dermatologiczne

U większości pacjentów świąd stóp wynika z przyczyn dermatologicznych. Jest spowodowany grzybicą, atopowym zapaleniem skóry (AZS), świerzbem lub inną chorobą, która uwidacznia się na powierzchni naskórka w postaci np. wysypki, pęknięć skórnych, suchych łusek, zaczerwienienia, pęcherzyków z płynem surowiczym. W takich przypadkach za swędzenie stóp najczęściej odpowiadają drobnoustroje: bakterie, pasożyty, grzyby. Zakażenie następuje w wyniku kontaktu z zarodnikami bytującymi w środowisku, na powierzchniach, z którymi mamy styczność na co dzień. Świąd stóp o podłożu dermatologicznym może być również efektem wystąpienia reakcji alergicznej, np. na detergent lub kosmetyk. 

Świąd dłoni i stóp w ciąży

Wystąpienie świądu stóp i dłoni u kobiety ciężarnej, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży, jest niepokojącym sygnałem ze strony organizmu. Może oznaczać początki cholestazy wewnątrzwątrobowej, czyli stanu związanego z zastojem, utrudnionym przepływem lub zmniejszonym wytwarzaniem żółci. Swędzenie stóp i dłoni powinno skłonić ciężarną do jak najszybszej konsultacji z lekarzem, który zleci niezbędne badania diagnostyczne, ponieważ cholestaza stwarza ryzyko wcześniejszego rozwiązania ciąży.

Skąd bierze się świąd stóp w nocy?

Swędząca skóra stóp daje o sobie znać szczególnie w nocy. Nie oznacza to jednak, że choroba ujawnia się tylko w określonych godzinach. Stopy swędzą tak samo w ciągu dnia, jednak odczuwamy to w mniejszym stopniu, bo w dzień mózg otrzymuje wiele różnych komunikatów, których nie jesteśmy do końca świadomi. Przetwarza takie wrażenia jak nacisk podłoża i butów na stopy, ich ruch podczas chodzenia. W tym gąszczu sygnałów uczucie swędzenia staje się słabo wyczuwalne, a na pierwszy plan wysuwa się dopiero nocą, gdy mózg ma do przetworzenia znacznie mniej informacji pochodzących z całego ciała. Świąd stóp w nocy nie jest więc przypadłością, która wymaga rozpatrywania jak odrębny objaw.

Jaki specjalista znajdzie przyczynę świądu stóp?

Ekspertem w dziedzinie chorób stóp jest podolog i właśnie do niego warto udać się w przypadku uciążliwego swędzenia skóry na stopach. Podolog to nie lekarz, ale osoba wykonująca zawód medyczny i posiadająca interdyscyplinarną wiedzę z zakresu kosmetologii, anatomii, dermatologii, a nawet ortopedii i chirurgii. Potrafi kompleksowo spojrzeć na stan stopy i bezbłędnie wskazać kierunek koniecznej do wykonania diagnostyki. Przykładem placówki wyspecjalizowanej w leczeniu stóp ze świądu i innych dolegliwości jest Wielkopolskie Centrum Zdrowej Stopy Anmedica. Chcesz mieć pewność, że trafisz na kompetentny personel, dzięki któremu wreszcie uwolnisz się od świądu stóp? Zapisz się na konsultację!

Oceń post

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.