
Fot. Anmedica
Retronychia – to stan w którym płytka paznokciowa wrasta w proksymalny fałd paznokciowy (w kierunku macierzy), w wyniku przerwania podłużnego wzrostu paznokcia. Statystycznie częściej występuje u kobiet i może dotyczyć każdego palca stopy lub ręki, jednak w naszej praktyce obserwujemy przewagę przypadków retronychii w obrębie paluchów stóp.
W wyniku przerwania fizjologicznego procesu, następuje oddzielenie starej płytki paznokciowej od macierzy (czasami również od łożyska), utrata łączności na linii stary paznokieć – nowy paznokieć, która prowadzi do dyskomfortu i obrzęku w wale proksymalnym.
Czasami stary paznokieć jest nadal ściśle połączony z łożyskiem oraz bocznymi wałami, natomiast luźny w okolicy macierzy, wywołując ból i stan zapalny. Nowo rosnący paznokieć nie może fizjologicznie „przepchnąć” starej płytki paznokciowej co skutkuje nawarstwianiem keratyny i powstaniem tzw onychomadezy (kilka warstw płytki paznokciowej wyglądających jak pancerz krewetki).

Fot. Anmedica – retronychia pourazowa
FIZJOLOGIA CZYLI JAK ROŚNIE ZDROWY PAZNOKIEĆ
Macierz, zbudowana z 196 warstw komórek, jest miejscem ciągłej produkcji komórek (ich proliferacji), które w procesie keratynizacji tworzą płytkę paznokciową. Zdrowy paznokieć jest przezroczysty, o gładkiej lekko świecącej powierzchni, w odcinku proksymalnym (przy macierzy) – ma mleczne, białe zabarwienie tzw obłączek po czym przechodzi (w miejscu połączenia z łożyskiem) w kolor lekko różowy, a następnie ponownie przybiera kolor biały w miejscu tzw wolnego brzegu paznokcia.
Płytka paznokciowa zbudowana jest z keratyny czyli białka o zwartej strukturze, składników mineralnych tj siarka, selen, cynk, żelazo, miedź, wapno, azot, potas (które są częstym składnikiem preparatów aptecznych poprawiających wzrost paznokci) oraz wody i cholesterolu.
Paznokieć może nam się wydawać nieskomplikowaną strukturą, jednak jego budowa jest bardziej złożona:
- najwyżej położona warstwa, ta którą widzimy, tzw grzbietowa, odpowiada za twardość paznokcia
- najgrubsza warstwa, dzięki której nasz paznokieć jest elastyczny i „współpracuje” z palcem w trakcie wykonywania czynności – to warstwa środkowa
- najbardziej ukryta, ale tez najcieńsza to warstwa dolna, wpływająca na przyleganie paznokcia do łożyska
Łożysko to kolejny ważny element całej układanki, niezbędny do prawidłowego wzrostu paznokcia. Składa się z kilku warstw komórek, a ze względu na budowę, jest szczególnie wrażliwym elementem aparatu paznokciowego.
Paznokieć dookoła otoczony jest wałami bocznymi, nadającymi kształt i wałem proksymalnym, który wyposażony w eponychium – stanowi ochronę macierzy. To właśnie ten element, jest często uszkadzany w trakcie zabiegów manicure i pedicure, nadmiernie wycinany, co może skutkować stanem zapalnym, uszkodzeniem płytki paznokciowej oraz nieprawidłowym wzrostem paznokcia.
ROLA PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ
- odpowiada za estetykę palca
- ochrona wrażliwych opuszków (liczne zakończenia nerwowe)
- chroni paliczki dystalne przed urazami i czynnikami chemicznymi
- pozwala na wykonywanie palcami różnych czynności (szczególnie precyzyjnych)
- wpływa na czucie powierzchowne i głębokie
- pozwala na szybkie diagnozowanie niektórych chorób (pierwsze objawy)
RETRONYCHIA – PRZYCZYNY
URAZY, PRZECIĄŻENIE PALUCHA, UCISK, CHOROBY GORĄCZKOWE, NIEKTÓRE LEKI, CIASNE OBUWIE, SPORTY WYCZYNOWE (wielokrotne mikrourazy), UCISK OD STRONY WOLNEGO BRZEGU PAZNOKCIA (np. w przypadku osteofitu – wyrośli na paliczku dystalnym),PRZYCZYNY OGÓLNOUSTROJOWE (zapalenie stawów, zburzenia ukrwienia, zapalenie żył), PRZEJŚCIOWE NIEDOTLENIENIE MACIERZY, SILNY STRES



Fot Anmedica – terapia i kontrola wzrostu paznokcia w przebiegu leczenia retronychii

Fot Anmedica
OBJAWY KLINICZNE – kiedy można podejrzewać retronychię?
- stan zapalny, zanokcica proksymalna
- zaburzony wzrost paznokcia na długość
- onychomadeza (paznokieć krewetkowy)
- dyskomfort lub ból
- brak obrąbka naskórkowego i obłączka (białego półksiężyca)
- wysięk ropny lub surowiczy
- ziarnina w okolicy wału proksymalnego
- brak przezierności i żółtawe zabarwienie paznokcia, szczególnie w odcinku proksymalnym (przy macierzy)

Fot Anmedica
LECZENIE RETRONYCHII
Leczenie polega na usunięciu, w znieczuleniu miejscowym, wrastającego proksymalnego elementu paznokcia. Część płytki paznokciowej, ściśle przylegającej do łożyska, nie zdejmujemy – będzie chroniła łożysko oraz wyznaczała prawidłowy tor wzrostu nowego paznokcia. Zabieg pozwala na szybkie odzyskanie komfortu i złagodzenie bólu. Leczenie zachowawcze, w większości przypadków nie daje dobrych efektów i niepotrzebnie przedłuża terapię. Dalsze postępowanie ma za zadanie kontrolę wzrostu paznokcia, stosowanie preparatów regenerujących, stopniowe oczyszczanie „starej” części paznokcia a czasami, w trudniejszych przypadkach zastosowanie klamry ortonyksyjnej, w celu uzyskania pożądanego kształtu paznokcia.

Fot Anmedica


Fot Anmedica

Fot Anmedica
Retronychia u młodej pacjentki wywołana przez zablokowanie podłużnego wzrostu paznokcia. Blokada natomiast to efekt wieloletnich treningów tańca (balet), mikrourazów w obrębie paliczka dystalnego, urazów paznokcia, przemodelowania opuszka a co za tym idzie, wytworzenia osteofitu na paliczku kostnym. Paznokieć nie mógł odrastać normalnie, zatrzymywał się w połowie i popychany przez opuszek, zaczął wrastać proksymalnie.
Więcej o osteofitach i plastyce opuszka możesz przeczytać w dziale podochirurgii: https://poznan-podolog.com/services/plastyka-opuszka/
Lecznie polegało na chirurgicznym usunięciu wrastającego elementu oraz plastyce opuszka i usunięciu osteofitu z paliczka dystalnego. Tylko takie połączenie procedur mogło zagwarantować brak nawrotów i zdrowy wygląd palca.
Potrzebujesz pomocy podochirurga?
Napisz do nas
Zadzwoń
Adres gabinetu:
ul. Grunwaldzka 121, 60-313 Poznań
Czynne:
Pon-Piątek: 10:00-18:00