Egzostoza podpaznokciowa

Subungual exostosis (Dupuytren’s subungual exostosis)

Egzostoza podpaznokciowa, jest dość częstym, łagodnym guzem, występującym na paliczku dystalnym, opisanym po raz pierwszy przez Dupuytrena w 1847 roku. Należy do grupy guzów kostno-chrzęstnych, a etiologia do dziś nie jest jasna, co spowalnia proces diagnostyki i leczenia. Obecnie uważa się, że czynnikiem spustowym może być uraz, infekcja, nieprawidłowości w budowie kości (genetyka), a egzostoza jest odpowiedzią organizmu na mikrourazy.

Objawy:

Egzostoza, w pierwszym okresie rozwoju, jest niewidoczna i nie daje objawów. Swój początek, najczęściej, ma na bocznej powierzchni paliczka dystalnego (na kości), z czasem rozrastając się, powoduje zniszczenie łożyska oraz uniesienie płytki paznokciowej.

Co powinno cię zaniepokoić i może świadczyć o powstaniu egzostozy:

 • uniesienie płytki paznokciowej lub jej miejscowe zniszczenie pod wpływem widocznej wyrośli
 • w wywiadzie uraz lub stan zapalny, który miał miejsce nawet kilkanaście miesięcy wcześniej
 • regularnie uprawiany sport, przeciążający stopy
 • praca w obuwiu bhp
 • powiększanie guza pod wpływem mikrourazów, obuwia itp.
 • ból lub dyskomfort przy dotyku lub w czasie noszenia pełnego obuwia

Cztery typy kliniczne w oparciu o kliniczny wygląd palca u stóp i płytki paznokcia w czasie badania fizykalnego:

Typ I – łagodna deformacja:  płytka paznokciowa jest nienaruszona, może pojawić się nadmierne wybrzuszenie łożyska i ból po naciskiem. Najczęściej diagnozowana przypadkowo na rtg wykonanym z innego powodu. 

Typ II – umiarkowana deformacja: egzostoza jest widoczna w postaci uniesionego łożyska, odnotowuje się zaburzenia prawidłowego wzrostu paznokcia, pogrubienie płytki paznokciowej i zmianę krzywizny paznokcia. Na tym etapie może pojawiać się ból, stan zapalny, zanokcica.

Typ III: egzostoza jest widoczna „gołym okiem”, następuje zniszczenie łożyska, odklejenie płytki paznokciowej, onycholiza i deformacja

Typ IV: proliferacja kostna, guz rozrasta się, powodując duży dyskomfort i zauważalne zmiany w estetyce palca i paznokcia.  

Diagnostyka

 • badanie fizykalne
 • wywiad (urazy, stany zapalne, uprawiany sport, obuwie)
 • boczne zdjęcie rentgenowskie – widoczny przerost kości – powstanie wyrośli

Postawienie diagnozy stanowi duży problem w Polsce, ponieważ niewielu dermatologów i chirurgów rozpoznaje subungual exostosis.

Leczenie

Jedynym słusznym i zalecanym sposobem leczenia, jest chirurgiczne usunięcie egzostozy, przez specjalistę, który dobierze metodę oszczędzającą jak największy procent paznokcia oraz łożyska.

 • zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym
 • zabieg nie wymaga założenia szwów
 • nie ma potrzeby usuwania całej płytki paznokciowej przed ani w trakcie zabiegu
 • prawidłowo przeprowadzony zabieg obejmuje usunięcie całej zmiany (nie tylko części widocznej powyżej łożyska) oraz oczyszczenie paliczka kostnego
 • po wygojeniu są duże szanse na regenerację łożyska oraz prawidłowy wzrost płytki paznokciowej (zależy od wielkości egzostozy, stopnia deformacji)
 • nawroty szacuje się na poziomie 10-20%

Rekonwalescencja

W przebiegu dalszej rekonwalescencji pacjent zmienia samodzielnie opatrunki, do czasu pełnego wygojenia. Od momentu, kiedy opatrunki nie są już potrzebne, pacjent używa specjalny preparat regenerujący łożysko i płytkę paznokciową.

Na każdym etapie terapii istnieje możliwość przesłania zdjęć i skonsultowania czy gojenie przebiega prawidłowo. Ponieważ przyjmujemy pacjentów z całej Polski, w wielu miastach, mamy gabinety podologiczne, współpracujące z nami i opiekujące się pacjentami pozabiegowymi.

Zespół podochirurgiczny Anmedica

Zespół Anmedica to lekarze, pielęgniarki i podolodzy z długoletnim doświadczeniem, zapewniający profesjonalne i indywidualne podejście do każdego przypadku. 

Podochirurgia to nasza pasja i motor do ciągłego rozwoju, dzięki czemu jesteśmy w stanie pomóc pacjentom w najtrudniejszych, nietypowych przypadkach.

Aby skonsultować swój przypadek można skorzystać z  kontaktu mailowego: kontakt@anmedica.com

lub umówić się na wizytę pod numerem telefonu 691 104 404

Zapraszamy

Zespół Anmedica – Zespół do zadań specjalnych

 

Zobacz gdzie znajduje się gabinet

Potrzebujesz pomocy podochirurga?

Napisz do nas
Wyślij nam zdjęcia dolegliwości, aby specjalista mógł lepiej ocenić przypadek.Zadzwoń

691 104 404

Adres gabinetu:

ul. Grunwaldzka 121, 60-313 Poznań

Czynne:

Pon-Piątek: 10:00-18:00

LINK DO GPS