PLASTYKA WAŁÓW OKOŁOPAZNOKCIOWYCH skuteczny zabieg czyli STOP WRASTAKOM
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w centrum podochirurgii w Anmedica, jest plastyka wałów okołopaznokciowych. Wieloletnie doświadczenie i stały zgrany zespół, od wielu lat pomaga pacjentom z nawrotowym wrastaniem paznokci.
- Dlaczego tak trudno wyleczyć wrastający paznokieć?
Na dzień dzisiejszy możemy śmiało powiedzieć, że jest to najskuteczniejsza i dająca najlepsze wyniki, metoda leczenia.
Dlaczego tak trudno wyleczyć wrastający paznokieć?
Przede wszystkim brak dobrego rozpoznania problemu, leczenie na “ślepo” antybiotykiem doustnym lub w maściami, nieskuteczne wizyty w poradniach chirurgicznych i dermatologicznych, przedłużające cały proces, korzystanie z metod domowych “internetowych” oraz czas.
A czas ma duże bardzo znaczenie. Około 80 procent pacjentów, zapytanych na pierwszej wizycie, kiedy zaobserwowali objawy i od kiedy palec boli, zeznają “od kilku tygodni” ale “myślałem że samo się wygoi” “nie miałam czasu” “na początku mi nie przeszkadzało” itd.
Pamiętajmy – szybsza reakcja – szybsze leczenie = zatrzymanie rozwoju stanu zapalnego i hipergranulacji (tzw ziarniny).
Szybka reakcja to również możliwość leczenia zachowawczego, czyli tamponowania, bezbolesna terapia klamrą ortonyksyjną, to ograniczenie powikłań w postaci blizn pozapalnych i ponownego wrastania (np po standardowym podcięciu klinowym, wykonywanym nagminnie w gabinetach chirurgicznych).
Dzisiaj, jednak, zajmę się przypadkami trudnymi i bardzo trudnymi, przewlekłymi, nawrotowymi, czyli takimi, które nie pozwalają normalnie funkcjonować.
Jaki pacjent/jaki palec kwalifikuje się do zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych?
Wystarczy odpowiedzieć na następujące pytania:
- Od jak dawna masz problem z wrastającymi paznokciami?
- Ile razy słyszałeś/aś, że to już ostatni raz, że tym razem podcięcie pomoże?
- Ile maści, płynów zużyłeś/aś?
- Czy co 3-5 miesięcy meldujesz się w poradnii chirurgicznej w celu podcięcia, usunięcia paznokcia?
- Obserwujesz, że twój paznokieć jest coraz węższy, a wały są coraz większe?


- Po raz kolejny rezygnujesz z chodzenia na basen, przestajesz uprawiać sport?
- Obserwujesz “przebudowę” wałów, zmianę wyglądu palca?
- W twojej rodzinie były podobne przypadki?
- za każdym razem kiedy nosisz zakryte obuwie, we wałach czujesz ból, pojawia się stan zapalny a dotychczasowe lecznie nie pomagało na krótko lub wcale?
- Chcesz się uporać z problemem raz na zawsze?
Dlaczego metoda jest tak skuteczna?
Ponieważ likwiduje przyczynę wrastania – tkankę (wały), która dociska płytkę paznokciową oraz blizny pozapalne, które zmieniają strukturę wałów i powodują, że tkanka staje się mało plastyczna i podatna na leczenie zachowawcze.
Dlaczego inne metody, w takim przypadku nie działają?
Najczęściej wykonywanym zabiegiem, szczególnie na NFZ, jest klinowe wycięcie boku paznokcia, az do macierzy i ewentualnie usunięcie ziarniny. Idą w ruch antybiotyki, woda utleniona !!!!, rivanol!!!! (od dawna nie zalecane w terapii ran), opatrunki. Jeżeli pacjent ma szczęście, gojenie nie powinno trwac długo, więc dlaczego TO nie działa?
Ponieważ został usunięty element paznokcia, ale komórki macierzy nadal “pracują” namnażają, przesuwają w kierunku dystalnym (czyli w stronę opuszka), 24 godziny na dobę, tylko po to żeby za 1,5 -2 mc zobaczyć skrawek nowego paznokcia. Nowy na początku ma się całkiem dobrze, ma sporo miejsca, rośnie i w tym momencie możemy zapomniec o pozytywnym zakończeniu. Ponieważ nowy napotyka opór wału, który przez te kilka tygodni zdążył się “przytulić” do zwężonego paznokcia. Ale nowy nie będzie stał w miejscu, pełną szerokością prze do przodu, jednocześnie wbijając się w delikatną tkankę, dopiero co zagojonego wału.
Znasz tą historię? 3,4 miesiące i znów dostajesz znieczulenie i kolejny raz pozbywasz się wąskiego elementu swojego paznokcia.
W swojej wieloletniej praktyce spotkałam pacjentów po (nawet) dwunastu, sześciu resekcjach klinowych. To był stracony czas :(, nic nie wnoszący w terapię. To czas kiedy wały miały chwilę dla siebie, na przebudowanie, zbliznowacenie, zniekształcenie.
Terapia klamrą ortonyksyjną?
W takich przypadkach terapia klamrą, również, nie przyniesie dobrego efektu, paznokcie są zbyt głęboko osadzone, a poprawa po kilku miesiącach terapii klamrą będzie tymczasowa.
W naszej praktyce wielokrotnie spotykamy się z pacjentami, u których były podejmowane próby wyprowadzenia “wrastaka” różnego rodzaju klamrami, ale trwałe rozwiązanie dał tylko zabieg podochirurgiczny.
Czym jest plastyka wałów okołopaznokciowych?
Zabieg trwający około 30-40 minut, przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Po przygotowaniu palca, ustaleniu zakresu zabiegu, chirurg usuwa nadmiar tkanki a następnie zakłada szwy, tak zeby w przyszłości paznokieć nie miał możliwości wrastania w otaczającą tkankę (zarówno cięcie jak i szycie wykonywane jest wg opracowanego skutecznego schematu). Po założeniu opatrunku, pacjent może udać się do domu, nie ma potrzeby korzystania z kul czy innych pomocy ortopedycznych, natomiast zalecamy obuwie z odkrytymi palcami oraz towarzystwo osoby, która poprowadzi samochód.
Kolejna wizyta odbywa się po ok 10-14 dniach i obejmuje zdjęcie szwów i przekazanie zaleceń do dalszej pielęgnacji domowej. U ok 90 procent pacjentów to moment kiedy można ponownie nosić pełne obuwie. Na powrót do sportu, wf potrzeba kolejnych 2-4 tygodni, w zależności od wyjściowego stanu palca i jego historii.
Na koniec przedstawiam kilka zdjęć palców, które nie sprawiają już swoim właścicielom problemów.
To widok, który niezmiennie cieszy nasz zespół i mobilizuje do ciągłego rozwoju.
Dołącz do naszej grupy na Facebooku
Potrzebujesz pomocy podochirurga?
Napisz do nas
Zadzwoń
Adres gabinetu:
ul. Grunwaldzka 121, 60-313 Poznań
Czynne:
Pon-Piątek: 10:00-18:00