PLASTYKA WAŁÓW OKOŁOPAZNOKCIOWYCH skuteczny zabieg czyli STOP WRASTAKOM

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w centrum podochirurgii w Anmedica, jest plastyka wałów okołopaznokciowych. Wieloletnie doświadczenie i stały zgrany zespół, od wielu lat pomaga pacjentom z nawrotowym wrastaniem paznokci.

Na dzień dzisiejszy możemy śmiało powiedzieć, że jest to najskuteczniejsza i dająca najlepsze wyniki, metoda leczenia.

Dlaczego tak trudno wyleczyć wrastający paznokieć?

Przede wszystkim brak dobrego rozpoznania problemu, leczenie na „ślepo” antybiotykiem doustnym lub w maściami, nieskuteczne wizyty w poradniach chirurgicznych i dermatologicznych, przedłużające cały proces, korzystanie z metod domowych „internetowych” oraz czas.

A czas ma duże bardzo znaczenie. Około 80 procent pacjentów, zapytanych na pierwszej wizycie, kiedy zaobserwowali objawy i od kiedy palec boli, zeznają „od kilku tygodni” ale „myślałem że samo się wygoi” „nie miałam czasu” „na początku mi nie przeszkadzało” itd.

Pamiętajmy – szybsza reakcja – szybsze leczenie = zatrzymanie rozwoju stanu zapalnego i hipergranulacji (tzw ziarniny).

Szybka reakcja to również możliwość leczenia zachowawczego, czyli tamponowania,  bezbolesna terapia klamrą ortonyksyjną, to ograniczenie powikłań w postaci blizn pozapalnych i ponownego wrastania (np po standardowym podcięciu klinowym, wykonywanym nagminnie w gabinetach chirurgicznych).

Dzisiaj, jednak, zajmę się przypadkami trudnymi i bardzo trudnymi, przewlekłymi, nawrotowymi, czyli takimi, które nie pozwalają normalnie funkcjonować.

Jaki pacjent/jaki palec kwalifikuje się do zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych?

Wystarczy odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Od jak dawna masz problem z wrastającymi paznokciami?
  • Ile razy słyszałeś/aś, że to już ostatni raz, że tym razem podcięcie pomoże?
  • Ile maści, płynów zużyłeś/aś?
  • Czy co 3-5 miesięcy meldujesz się w poradnii chirurgicznej w celu podcięcia, usunięcia paznokcia?
  • Obserwujesz, że twój paznokieć jest coraz węższy, a wały są coraz większe?
  • Po raz kolejny rezygnujesz z chodzenia na basen, przestajesz uprawiać sport?
  • Obserwujesz „przebudowę” wałów, zmianę wyglądu palca?
  • W twojej rodzinie były podobne przypadki?
  • za każdym razem kiedy nosisz zakryte obuwie, we wałach czujesz ból, pojawia się stan zapalny a dotychczasowe lecznie nie pomagało na krótko lub wcale?
  • Chcesz się uporać z problemem raz na zawsze?

Dlaczego metoda jest tak skuteczna?

Ponieważ likwiduje przyczynę wrastania – tkankę (wały), która dociska płytkę paznokciową oraz blizny pozapalne, które zmieniają strukturę wałów i powodują, że tkanka staje się mało plastyczna i podatna na leczenie zachowawcze.

Dlaczego inne metody, w takim przypadku nie działają?

Najczęściej wykonywanym zabiegiem, szczególnie na NFZ, jest klinowe wycięcie boku paznokcia, az do macierzy i ewentualnie usunięcie ziarniny. Idą w ruch antybiotyki, woda utleniona !!!!, rivanol!!!! (od dawna nie zalecane w terapii ran), opatrunki. Jeżeli pacjent ma szczęście, gojenie nie powinno trwac długo, więc dlaczego TO nie działa?

Ponieważ został usunięty element paznokcia, ale komórki macierzy nadal „pracują” namnażają, przesuwają w kierunku dystalnym (czyli w stronę opuszka), 24 godziny na dobę, tylko po to żeby za 1,5 -2 mc zobaczyć skrawek nowego paznokcia. Nowy na początku ma się całkiem dobrze, ma sporo miejsca, rośnie i w tym momencie możemy zapomniec o pozytywnym zakończeniu. Ponieważ nowy napotyka opór wału, który przez te kilka tygodni zdążył się „przytulić” do zwężonego paznokcia. Ale nowy nie będzie stał w miejscu, pełną szerokością prze do przodu, jednocześnie wbijając się w delikatną tkankę, dopiero co zagojonego wału.

Znasz tą historię? 3,4 miesiące i znów dostajesz znieczulenie i kolejny raz pozbywasz się wąskiego elementu swojego paznokcia.

W swojej wieloletniej praktyce spotkałam pacjentów po (nawet) dwunastu, sześciu resekcjach klinowych. To był stracony czas :(, nic nie wnoszący w terapię. To czas kiedy wały miały chwilę dla siebie, na przebudowanie, zbliznowacenie, zniekształcenie.

Terapia klamrą ortonyksyjną?

W takich przypadkach terapia klamrą, również, nie przyniesie dobrego efektu, paznokcie są zbyt głęboko osadzone, a poprawa po kilku miesiącach terapii klamrą będzie tymczasowa.

W naszej praktyce wielokrotnie spotykamy się z pacjentami, u których były podejmowane próby wyprowadzenia „wrastaka” różnego rodzaju klamrami, ale trwałe rozwiązanie dał tylko zabieg podochirurgiczny.

Czym jest plastyka wałów okołopaznokciowych?

Zabieg trwający około 30-40 minut, przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Po przygotowaniu palca, ustaleniu zakresu zabiegu, chirurg usuwa nadmiar tkanki a następnie zakłada szwy, tak zeby w przyszłości paznokieć nie miał możliwości wrastania w otaczającą tkankę (zarówno cięcie jak i szycie wykonywane jest wg opracowanego skutecznego schematu). Po założeniu opatrunku, pacjent może udać się do domu, nie ma potrzeby korzystania z kul czy innych pomocy ortopedycznych, natomiast zalecamy obuwie z odkrytymi palcami oraz towarzystwo osoby, która poprowadzi samochód.

Kolejna wizyta odbywa się po ok 10-14 dniach i obejmuje zdjęcie szwów i przekazanie zaleceń do dalszej pielęgnacji domowej. U ok 90 procent pacjentów to moment kiedy można ponownie nosić pełne obuwie. Na powrót do sportu, wf potrzeba kolejnych 2-4 tygodni, w zależności od wyjściowego stanu palca i jego historii.

Na koniec przedstawiam kilka zdjęć palców, które nie sprawiają już swoim właścicielom problemów.
To widok, który niezmiennie cieszy nasz zespół i mobilizuje do ciągłego rozwoju.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku

Zostaw komentarz