Umów się na wizytę REJESTRACJA

PLASTYKA WAŁÓW OKOŁOPAZNOKCIOWYCH skuteczny zabieg czyli STOP WRASTAKOM

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w centrum podochirurgii w Anmedica, jest plastyka wałów okołopaznokciowych. Wieloletnie doświadczenie i stały zgrany zespół, od wielu lat pomaga pacjentom z nawrotowym wrastaniem paznokci.

Na dzień dzisiejszy możemy śmiało powiedzieć, że jest to najskuteczniejsza i dająca najlepsze wyniki, metoda leczenia.

Dlaczego tak trudno wyleczyć wrastający paznokieć?

Przede wszystkim brak dobrego rozpoznania problemu, leczenie na “ślepo” antybiotykiem doustnym lub w maściami, nieskuteczne wizyty w poradniach chirurgicznych i dermatologicznych, przedłużające cały proces, korzystanie z metod domowych “internetowych” oraz czas.

A czas ma duże bardzo znaczenie. Około 80 procent pacjentów, zapytanych na pierwszej wizycie, kiedy zaobserwowali objawy i od kiedy palec boli, zeznają “od kilku tygodni” ale “myślałem że samo się wygoi” “nie miałam czasu” “na początku mi nie przeszkadzało” itd.

Pamiętajmy – szybsza reakcja – szybsze leczenie = zatrzymanie rozwoju stanu zapalnego i hipergranulacji (tzw ziarniny).

Szybka reakcja to również możliwość leczenia zachowawczego, czyli tamponowania,  bezbolesna terapia klamrą ortonyksyjną, to ograniczenie powikłań w postaci blizn pozapalnych i ponownego wrastania (np po standardowym podcięciu klinowym, wykonywanym nagminnie w gabinetach chirurgicznych).

Dzisiaj, jednak, zajmę się przypadkami trudnymi i bardzo trudnymi, przewlekłymi, nawrotowymi, czyli takimi, które nie pozwalają normalnie funkcjonować.

Jaki pacjent/jaki palec kwalifikuje się do zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych?

Wystarczy odpowiedzieć na następujące pytania:

Dlaczego metoda jest tak skuteczna?

Ponieważ likwiduje przyczynę wrastania – tkankę (wały), która dociska płytkę paznokciową oraz blizny pozapalne, które zmieniają strukturę wałów i powodują, że tkanka staje się mało plastyczna i podatna na leczenie zachowawcze.

Dlaczego inne metody, w takim przypadku nie działają?

Najczęściej wykonywanym zabiegiem, szczególnie na NFZ, jest klinowe wycięcie boku paznokcia, az do macierzy i ewentualnie usunięcie ziarniny. Idą w ruch antybiotyki, woda utleniona !!!!, rivanol!!!! (od dawna nie zalecane w terapii ran), opatrunki. Jeżeli pacjent ma szczęście, gojenie nie powinno trwac długo, więc dlaczego TO nie działa?

Ponieważ został usunięty element paznokcia, ale komórki macierzy nadal “pracują” namnażają, przesuwają w kierunku dystalnym (czyli w stronę opuszka), 24 godziny na dobę, tylko po to żeby za 1,5 -2 mc zobaczyć skrawek nowego paznokcia. Nowy na początku ma się całkiem dobrze, ma sporo miejsca, rośnie i w tym momencie możemy zapomniec o pozytywnym zakończeniu. Ponieważ nowy napotyka opór wału, który przez te kilka tygodni zdążył się “przytulić” do zwężonego paznokcia. Ale nowy nie będzie stał w miejscu, pełną szerokością prze do przodu, jednocześnie wbijając się w delikatną tkankę, dopiero co zagojonego wału.

Znasz tą historię? 3,4 miesiące i znów dostajesz znieczulenie i kolejny raz pozbywasz się wąskiego elementu swojego paznokcia.

W swojej wieloletniej praktyce spotkałam pacjentów po (nawet) dwunastu, sześciu resekcjach klinowych. To był stracony czas :(, nic nie wnoszący w terapię. To czas kiedy wały miały chwilę dla siebie, na przebudowanie, zbliznowacenie, zniekształcenie.

Terapia klamrą ortonyksyjną?

W takich przypadkach terapia klamrą, również, nie przyniesie dobrego efektu, paznokcie są zbyt głęboko osadzone, a poprawa po kilku miesiącach terapii klamrą będzie tymczasowa.

W naszej praktyce wielokrotnie spotykamy się z pacjentami, u których były podejmowane próby wyprowadzenia “wrastaka” różnego rodzaju klamrami, ale trwałe rozwiązanie dał tylko zabieg podochirurgiczny.

Czym jest plastyka wałów okołopaznokciowych?

Zabieg trwający około 30-40 minut, przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Po przygotowaniu palca, ustaleniu zakresu zabiegu, chirurg usuwa nadmiar tkanki a następnie zakłada szwy, tak zeby w przyszłości paznokieć nie miał możliwości wrastania w otaczającą tkankę (zarówno cięcie jak i szycie wykonywane jest wg opracowanego skutecznego schematu). Po założeniu opatrunku, pacjent może udać się do domu, nie ma potrzeby korzystania z kul czy innych pomocy ortopedycznych, natomiast zalecamy obuwie z odkrytymi palcami oraz towarzystwo osoby, która poprowadzi samochód.

Kolejna wizyta odbywa się po ok 10-14 dniach i obejmuje zdjęcie szwów i przekazanie zaleceń do dalszej pielęgnacji domowej. U ok 90 procent pacjentów to moment kiedy można ponownie nosić pełne obuwie. Na powrót do sportu, wf potrzeba kolejnych 2-4 tygodni, w zależności od wyjściowego stanu palca i jego historii.

Na koniec przedstawiam kilka zdjęć palców, które nie sprawiają już swoim właścicielom problemów.
To widok, który niezmiennie cieszy nasz zespół i mobilizuje do ciągłego rozwoju.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku

Potrzebujesz pomocy podochirurga?

Napisz do nas




    Wyślij nam zdjęcia dolegliwości, aby specjalista mógł lepiej ocenić przypadek.



    Zadzwoń

    691 104 404

    Adres gabinetu:

    ul. Grunwaldzka 121, 60-313 Poznań

    Czynne:

    Pon-Piątek: 10:00-18:00

    LINK DO GPS

    Oceń post

    Udostępnij:

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Informacje RODO
    close
    Potrzebujesz więcej informacji?
    Oddzwonimy do Ciebie!

      * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
      Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
      Rejestracja

        * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
        Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.