Umów się na wizytę REJESTRACJA

Plastyka wałów a resekcja klinowa

Masz problem z wrastającym paznokciem? Dotychczasowe metody terapii nie przyniosły skutecznego rozwiązania? Dobrze trafiłeś. Jesteśmy wyspecjalizowaną placówką, przeprowadzającą zabiegi z zakresu podochirurgii, w szczególnośi  plastyki wałów okołopaznokciowych. Dowiedz się więcej o tym zabiegu i umów się na konsultację.

Naszych pacjentów przyjmujemy w nowoczesnym centrum na ulicy Grunwaldzkiej 121 w Poznaniu.

Porównanie tradycyjnych procedur chirurgicznych i plastyki wałów okołopaznokciowych. Przeczytaj zanim wybierzesz metodę leczenia.

USUNIĘCIE PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ – AWULSJA

Jeszcze do niedawna całkowite usunięcie płytki paznokciowej było najczęściej wybieraną metodą leczenia wrastających paznokci, głównie z uwagi na łatwą i szybką procedurę. Metoda ta, na szczęście, coraz rzadziej gości w praktykach chirurgicznych, jest obarczona dużym ryzykiem zakażenia, przedłużonym gojeniem, brakiem trwałego wyleczenia oraz deformacją paznokcia lub palca. Wskaźnik nawrotów określa się na poziomie 78-80%. Chirurg nie może przewidzieć końcowego efektu zabiegu oraz poziomu skuteczności.

RESEKCJA KLINOWA PAZNOKCIA

Resekcja klinowa jest powszechnym zabiegiem chirurgicznym w leczeniu wrastających paznokci, stosowanym w większości gabinetów chirurgicznych w Polsce. Zabieg przeprowadza chirurg, który po podaniu znieczulenia, usuwa boczne części paznokcia (wrastające elementy) na całej długości płytki aż do macierzy. Gojenie trwa ok tygodnia do dwóch, podobnie jak przy plastyce wałów. Po wygojeniu rany po resekcji klinowej, pacjent, przez jakiś czas, odczuwa poprawę, znikają dolegliwości bólowe, może ubrać ulubione obuwie i zacząć uprawiać sport.

Dlaczego więc zabieg jest obarczony tak dużym odsetkiem nawrotów i powikłań?

Wszystko za sprawą macierzy, która nadal „działa” produkując bez przerwy komórki, przesuwające się w kierunku opuszka. Rośnie nowy paznokieć, którego szerokość jest taka sama jak przed zabiegiem resekcji klinowej. Tkanka otaczająca boki paznokcia (wały), zdążyły się już zaadaptować do węższego paznokcia, co powoduje, ze „nowy” odrost wbija się i wrasta ponownie. Pacjent po 2,3 mc od zabiegu ma nawrót wrastania i ponownie szuka pomocy. W większości przypadków jest to kolejne cięcie klinowe, a czasami nawet usunięcie paznokcia. Żadna z tych procedur nie kończy, jednak, całej historii z wrastaniem, która potrafi ciągnąć się kilka lat (większość naszych pacjentów ma wywiad 2-6 letni).

W przypadku resekcji klinowej chirurg, podobnie jak przy awulsji, nie jest w stanie przewidzieć efektu terapeutycznego i estetycznego, co obrazują zdjęcia pacjentów z praktyki Anmedica

Paznokcie odrastają zdeformowane, węższe, nierówne z bocznymi kikutami, a w najgroszym przypadku dochodzi do trwałego zablokowania prawidłowego wzrostu

Fot. Anmedica, palec po wielokrotnej resekcji klinowej (w prawy narożniku odrasta kikut paznokcia). W gabinecie wykonano zabieg usunięcia odrastającego elementu. W tym przypadku nie uda się odzyskać estetycznego wyglądu płytki paznokciowej, zmiany w macierzy są nieodwracalne.


Fot. Anmedica, pacjent po resekcji klinowej, zwrócił się do nas z bólem w okolicy macierzy. W zdjęciu rtg stwierdzono kawałki paznokcia, które usunęliśmy w czasie zabiegu.


Fot. Anmedica, kolejnym częstym powikłaniem po resekcji klinowej, jest zniekształcenie płytki paznokciowej lub wzrost paznokcia w dwóch częściach (boczne listewki). W takim przypadku przeprowadzamy zabieg usunięcia odrastającego elementu wraz z trwałym zniszczeniem macierzy w tym obszarze. Zabieg ma na celu poprawę komfortu i estetyki palca.


Fot. Anmedica, odrost wąskich elementów płytki paznokciowej, są częstym powikłaniem zabiegu wycięcia klinowego. Macierz produkuje komórki, a tworzący się paznokieć wrasta w tkanki miękkie, tworząc stan zapalny.


Fot. Anmedica, może się wydawać, że to zdjęcia jednego pacjenta, jednak to różne przypadki. Najczęściej występujące powikłanie po resekcji klinowej, to nawrotowe wrastanie, stan zapalny, przerost wałów i blizny pozapalne. Płytka paznokciowa uwięziona we wałach, wrasta w otaczającą tkankę, powodując ból. Kolejne cięcie klinowe może tylko pogorszyć stan palca, trwale go deformując. W takim przypadku, jedynym skutecznym zabiegiem jest plastyka wałów paznokciowych.


Fot. Anmedica, u młodego pacjenta, z wrastającym, po resekcji klinowej, paznokciem, wykonaliśmy jednostronną plastykę wału, dzięki której paznokieć odzyskał estetyczny, zdrowy wygląd.

Różnice pomiędzy plastyką wałów okołopaznokciowych a resekcją klinową.

Czym różni się zatem plastyka wałów okołopaznokciowych? Przede wszystkim, zabieg ten  ogranicza się do przyczyny wrastania paznokci czyli tkanki okalającej paznokcie, bez naruszania szerokości paznokci i ingerencji w macierz.  Dzięki dopracowanej procedurze plastyki wałów, efekt końcowy jest do przewidzenia, a estetyka palca zachowana. Zabieg, w przeciwieństwie do resekcji klinowej, jest zabiegiem jednorazowym, skutecznym, nie powodującym nawrotów, ponieważ przyczyna wrastania została trwale usunięta. Skuteczne usunięcie przyczyny wrastania = trwały efekt terapeutyczny.

Podsumowując:

Usunięcie płytki paznokciowej oraz resekcja klinowa to zabiegi o nieprzewidywalnym efekcie końcowym, dużym procencie nawrotów, obarczone licznymi powikłaniami. 

Plastyka wałów paznokciowych jest bezpiecznym, skutecznym, dbającym o estetykę sposobem leczenia wrastających paznokci oraz najlepszą alternatywą dla starszych metod chirurgicznych.

Na czym polega plastyka wałów okołopaznokciowych?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, polega na zaplanowanym usunięciu tkanki ostaczającej paznokcie – bocznych wałów, a następnie założeniu szwów. Po zabiegu zostaje założony opatrunek a pacjent otrzymuje instrukcje dotyczące dbania o miejsce pozabiegowe. Usunięcie szów ma miejsce 10-14 dni od zabiegu.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg plastyki wałów?

Plastyka wałów okołopaznokciowych pozwala na skuteczne pozbycie się przyczyny wrastania paznokci. Wskazania do zabiegu:

Plastyka wałów okołopaznokciowych skutecznym leczeniem skomplikowanych przypadków

Zespół Anmedica to lekarze, pielęgniarki i podolodzy z długoletnim doświadczeniem, zapewniający profesjonalne i indywidualne podejście do każdego przypadku. Podochirurgia to nasza pasja i motor do ciągłego rozwoju, dzięki czemu jesteśmy w stanie pomóc pacjentom w najtrudniejszych i nietypowych przypadkach. Aby skonsultować swój przypadek można skorzystać z kontaktu mailowego: kontakt@anmedica.com, lub umówić się na wizytę w Anmedica.

Potrzebujesz pomocy podochirurga?

Napisz do nas
  Wyślij nam zdjęcia dolegliwości, aby specjalista mógł lepiej ocenić przypadek.  Zadzwoń

  691 104 404

  Adres gabinetu:

  ul. Grunwaldzka 121, 60-313 Poznań

  Czynne:

  Pon-Piątek: 10:00-18:00

  LINK DO GPS

  Oceń post

  Udostępnij:

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie!

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
   Rejestracja

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.