Pedicure leczniczy krok po kroku
Pedicure leczniczy (tzw. podstawowy zabieg podologiczny) to zaawansowany zabieg pielęgnacyjny na stopy wykonywany przez specjalistę podologa. Pedicure podologiczny przede wszystkim przyczynia się do poprawienia kondycji i wyglądu stóp, a w przypadku pacjentów przewlekle chorych (np. na cukrzycę) jest działaniem profilaktycznym.
Na czym polega pedicure leczniczy w gabinecie podologicznym?
Pedicure leczniczy obejmuje przeprowadzenie wywiadu, ocenę stanu stóp, omówienie przyczyn dolegliwości w obrębie stóp, prawidłowe skrócenie i opracowanie płytki paznokciowej, usunięcie fizjologicznych zrogowaceń, modzeli, dobranie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz instruktaż dotyczący domowej pielęgnacji.
Od zabiegu pedicure`u kosmetycznego pielęgnacyjnego różni się zakresem, przeprowadzonym wywiadem zdrowotnym, możliwością wykonania dodatkowych zabiegów np.: usunięcie odcisków, brodawek wirusowych, oczyszczenie paznokci zmienionych chorobowo, terapia wrastającego paznokci (np. założenie klamry na wrastające paznokcie). Pedicure podologiczny zawiera w sobie działania profilaktyczne.
Pedicure leczniczy krok po kroku
W pierwszej kolejności w gabinecie podologicznym przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem i zakładana jest karta pacjenta (wersja papierowa lub elektroniczna). W przypadku zmian na stopach zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna, która pomoże w ocenie prowadzonej terapii. Na początku podolog musi wykluczyć u pacjenta wszelkie zmiany chorobowe, takie jak grzybica, alergia czy infekcja.
Po obejrzeniu stóp i wywiadzie u ustaleniu zakresu wizyty, stopy zostaną zdezynfekowane odpowiednim preparatem. W gabinetach podologicznych nie ma zastosowania kąpieli stóp, ponieważ nadmierne rozmiękczenie skóry może prowadzić do nieprawidłowości w ocenie skóry, zrogowaceń, nadmiernego usunięcia hiperkeratoz. Do zmiękczania opracowywanych skalpelem miejsc pokrytych zrogowaceniem stosowany jest preparat z mocznikiem.
W pierwszej kolejności podolog prawidłowo skraca i opracowuje paznokcie oraz wały okołopaznokciowe. Następnie, przy użyciu skalpela, usuwa miejsca zrogowaciałe, a na koniec całość wygładza jednorazowym frezem.
Na koniec stopy zostają jeszcze raz zdezynfekowane i posmarowane dobranym preparatem pielęgnującym, a pacjent opuszcza gabinet z informacjami na temat pielęgnacji domowej, ewentualnym zleceniem wykonania badań dodatkowych lub przekierowaniem do specjalisty, jeżeli stan stóp tego wymaga (np. gdy potrzebne jest wykonanie wkładek ortopedycznych).
W przypadku zdiagnozowania grzybicy, pacjent zostanie poinformowany, jak przygotować się do pobrania materiału na badanie mykologiczne. Specjalista podolog może rozpoznać również inne choroby paznokci i skóry np.: brodawki, łuszczycę, rogowca, zmiany barwnikowe i inne.
Dodatkowo, podczas pedicure podologicznego można wykonać rekonstrukcję uszkodzonych paznokci, założyć klamrę na wrastające paznokcie, usunąć odcisk, opracować pękające pięty i rozpadliny. Zabieg te wymagają jednak zaplanowania odpowiedniego czasu i nie są zawarte w cenie podstawowego zabiegu podologicznego.
Wskazania do wykonania pedicure’u leczniczego
Wskazaniami do pedicure’u leczniczego są takie problemy ze stopami jak:
- odciski, modzele, nagniotki,
- pękające pięty, rozpadliny
- wrastające lub wkręcające się paznokcie,
- problemy z obcięciem paznokci
- choroby przewlekłe np. cukrzyca.
Efekty pedicure leczniczego
Dzięki zastosowaniu pedicure`u leczniczego możemy spodziewać się szeregu korzyści takich jak:
- profilaktyka, szczególnie ważna w niektórych jednostkach chorobowych,
- prawidłowe skrócenie i oczyszczenie paznokci oraz wałów okołopaznokciowych
- zapobieganie wrastaniu paznokci
- prawidłowe opracowanie naskórka, dające dłuższy efekt estetyczny
- zmniejszenie dolegliwości poprzez usunięcie zmian typu modzele, odciski.
Cena za pedicure leczniczy w Poznaniu
Cena za pedicure leczniczy (podstawowy zabieg podologiczny) waha się pomiędzy 120 a 190 zł. Cena wzrasta w przypadku dodatkowych zabiegów.