Jak zapobiegać wrastaniu paznokcia? Jak prawidłowo przycinać jego płytkę?
Wrastający paznokieć to wyjątkowo bolesna przypadłość, której można nabawić się na własne życzenie – przez niewłaściwą pielęgnację i szkodliwe nawyki. Jakich błędów unikać, by oszczędzić sobie nieprzyjemnych doświadczeń? Podstawą jest prawidłowe obcinanie płytki paznokciowej, ale na tym lista się nie kończy – przyzwyczajeń wartych zrewidowania można wskazać co najmniej kilka. W centrum AnMedica znamy je doskonale i codziennie obserwujemy ich skutki.
Przyczyny obrzęku palców u stóp – czy to wina wrastających paznokci?
Wrastające paznokcie u nóg mogą być przyczyną dokuczliwych dolegliwości, których intensywność narasta, jeżeli problem nie zostanie w porę dostrzeżony i rozwiązany. Obrzęk palców jest jednym z pierwszych objawów alarmujących. Należy go odczytywać jako początek stanu zapalnego spowodowanego wbijaniem się krawędzi paznokcia w otaczającą tkankę. Towarzyszy mu uczucie dyskomfortu, które szybko zamienia się w ból. Ignorowanie sygnałów świadczących o wrastaniu paznokcia prowadzi do kolonizacji bakterii i powstawania ropnej wydzieliny.
Gdy wrastający paznokieć uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to sygnał że należy umówić się na wizytę do podologa, który rozpozna przyczynę wrastania oraz poprowadzi odpowiednią terapię. Dzięki temu można uniknąć powikłań i zabiegów chirurgicznych.
W przypadkach gdy stany zapalne pojawiają się cyklicznie, a tradycyjne metody leczenia nie pozwalają na osiągnięcie trwałego efektu, warto rozważyć plastykę wałów okołopaznokciowych.
Masz spuchnięty palec u stopy? Podejrzewasz, że właśnie daje o sobie znać wrastający paznokieć? Nie czekaj, aż będzie za późno! Umów się na konsultację podologiczną. Czekamy na Ciebie w Wielkopolskim Centrum Zdrowej Stopy Anmedica.
Wrastający paznokieć – co robić, by tego uniknąć?
W kwestii zapobiegania wrastającem paznokciowi można zrobić wiele. Począwszy od codziennej higieny, poprzez prawidłowe skracanie paznokci, utrzymanie optymalnej wagi ciała, kończąc na odpowiednim wygodnym obuwiu.
Profilaktyka jest najważniejsza. Oto, jakich zasad warto przestrzegać:
- prawidłowe obcinanie paznokci u stóp – “na prosto”, zgodnie z kształtem płytki paznokciowej, bez zaokrągleń i wycinania boków (można delikatnie opracować pilnikiem, aby nie był ostry); niewskazane jest też wycinanie tzw. skórek – grozi to skaleczeniem wału paznokciowego,
- noszenie wygodnego obuwia, zapewniającego palcom swobodę ruchu – zbyt wąskie w czubach lub za małe buty wywierają duży nacisk na paznokcie u stóp (podobnie zresztą jak buty na wysokim obcasie), a nacisk do zaburzeń w rozłożeniu sił działających na płytkę. Zniekształcenie jest bezpośrednią przyczyną takich problemów jak wrastający paznokieć dużego palca, a także pogrubienie i zmatowienie płytki paznokciowej czy przerost łożyska,
- odpowiednio częsta higiena nóg oraz paznokci – czynnikiem zwiększającym ryzyko wrastania paznokcia są zaniedbania higieniczne prowadzące do gromadzenia się brudu pod płytką. Nogi powinno się myć co najmniej jeden raz dziennie – ciepłą wodą i mydłem. Bardzo ważne, by później dokładnie je osuszyć, szczególnie w przestrzeniach między palcami. Należy też pamiętać o regularnej dezynfekcji przyrządów do obcinania paznokci i używać ich tylko zgodnie z przeznaczeniem.
- unikanie ćwiczeń fizycznych obciążających płytkę paznokciową – takie ćwiczenia, wykonywane często i przed długi czas, działają na paznokcie podobnie jak ciasne buty. Wrastający paznokieć to częsty problem osób uprawiających niektóre sporty, np. piłkę nożną, balet, kickboxing,
- dbałość o dietę wpływającą na zdrowie paznokci – ryzyko wrastania paznokcia można zmniejszyć również dzięki tak niepozornym czynnikom jak nawyki dietetyczne. Dieta bogata w pierwiastki i witaminy wzmacniające płytkę paznokciową (cynk, żelazo, magnez, krzem, witaminy z grupy B) zapobiega łamliwości paznokci, która może prowadzić do ich wrastania.