Umów się na wizytę REJESTRACJA

Kruche paznokcie u stóp – jak je wzmocnić?

Kruche i pękające paznokcie u stóp potrzebują odpowiedniego wsparcia. Pełna regeneracja jest możliwa do osiągnięcia nawet w warunkach domowych. Aby jednak okazała się skuteczna, trzeba zacząć od zidentyfikowania przyczyn problemu. Jak radzić sobie z łamliwymi paznokciami? Istnieje kilka sposobów, które warto wypróbować.

Kruche paznokcie u stóp – przyczyny wzmożonej łamliwości

Kruche i łamliwe paznokcie u stóp to efekt działania różnych czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Aby przywrócić im zdrowy i piękny wygląd oraz naturalną wytrzymałość, dobrze jest zacząć od sprawdzenia, co szkodzi paznokciom. Potencjalnych przyczyn pogorszenia kondycji płytki paznokciowej można wskazać co najmniej kilka:

Jak wzmocnić słabe i kruche paznokcie u stóp? Dieta i suplementy

Wszystkie szkodliwe czynniki i nawyki, które przyczyniają się do kiepskiego stanu paznokci u stóp, powinny być wyeliminowane natychmiast, gdy pojawi się problem z ich łamliwością i pękaniem. Słabe paznokcie u stóp potrzebują czasu na regenerację i odbudowę. Tempo ich wzrostu wynosi 1–2 mm na miesiąc. By stały się gładkie, twarde i delikatnie, zdrowo zaróżowione, warto od początku kuracji prowadzić zdrową dietę, w której nie brakuje składników bogatych w witaminy z grupy B (zwłaszcza B9 i B12), witaminy A, D3 i E, jak również wapnia, krzemu, cynku, żelaza, magnezu, białka. W razie trudności ze zbilansowaniem diety można dodatkowo wspomóc się suplementami wzmacniającymi paznokcie u stóp i dłoni. Wybierając preparat, warto zwrócić uwagę, czy nie zawiera on szkodliwych składników, takich jak wypełniacze,  stabilizatory, konserwanty, oleje utwardzone, sztuczne barwniki i aromaty. Niektóre z tych dodatków osłabiają wchłanianie witamin i minerałów.

Jak dbać o kruche paznokcie u stóp? Pielęgnacja 

Systematyczna pielęgnacja paznokci u nóg jest nieodłączną częścią procesu ich odbudowy. Opiera się na właściwie dobranych kosmetykach, które wcale nie muszą być drogie wystarczy, by miały zdrowy skład. Skutecznym sposobem na wzmocnienie paznokci jest ich olejowanie, które oprócz tego, że zapobiega rozdwajaniu i łamliwości, zmiękcza również szorstkie skórki. Naturalne oleje, takie jak olej arganowy, rycynowy, migdałowy, a nawet zwykła oliwa z oliwek, chronią płytkę przed wysuszeniem i kruchością, a tym samym pomagają paznokciom u stóp odzyskać elastyczność. Najlepsze efekty przynosi nakładanie oleju 1–2 razy dziennie. W codziennej pielęgnacji nie powinno zabraknąć kremu do stóp i paznokci lub zwykłej aptecznej maści z witaminą A. 

W celu dobrania odpowiedniego preparatu, warto umówić się na konsultację do podologa.

Przy doborze i stosowaniu odżywek do paznokci, lakierów oraz zmywaczy warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ takie preparaty mogą zawierać dodatki drażniące i wysuszające oraz silne alergeny (formaldehyd, toluen, nikiel, kamforę, DBP). 

Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, fundamentalne znaczenie ma stosowanie właściwej metody obcinania i piłowania paznokci u stóp. Błędy w tym zakresie zwiększają kruchość płytki i przyczyniają się do wrastania paznokci. Nieprawidłowe jest obcinanie tuż przy skórze i zaokrąglanie kształtu (należy skracać paznokcie wzdłuż naturalnego brzegu, równolegle do łożyska).  Wielkopolskim Centrum Zdrowej Stopy AnMedica można liczyć nie tylko na pełną diagnostykę, ale również kompleksowe leczenie.

5/5 - (2)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Rejestracja

      * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
      Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.