Umów się na wizytę REJESTRACJA

Jak nie przeoczyć objawów świadczących o guzie aparatu paznokciowego?

W przypadku aparatu paznokciowego zazwyczaj spotykamy się z łagodnymi formami guzów.  Przykładem takiego rzadkiego guza jest onychomatricoma guz aparatu paznokcia w początkowej fazie rozwoju często mylony z grzybicą.  Onychomatricoma wywodzi się jako jedyny guz z macierzy, a leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmiany. 

Czym jest onychomatricoma?

Opisana po raz pierwszy w 1992 r. onychomatricoma jest rzadkim, łagodnym, włóknisto-nabłonkowym guzem wywodzącym się z macierzy paznokcia. Guz ten dotyka przeważnie palców kobiet rasy kaukaskiej w piątej dekadzie życia. Zwykle rośnie powoli i jest bezbolesny.

Rodzaje guza aparatu paznokcia

Naukowcy na podstawie cech guza i paznokci określili dwa typy tego guza. Są to:

Jakie są objawy onychomatricomy?

Głównym objawem guza aparatu paznokciowego jest pogrubienie paznokcia, spowodowane niewłaściwym rozrostem nabłonka i tkanki łącznej w skórze właściwej pacjenta. 

Oprócz pogrubienia płytki paznokcia guz klinicznie charakteryzuje się prążkowanym lub rozlanym zgrubieniem, żółtawym zabarwieniem, krwotokami odłamkowymi i poprzecznym skrzywieniem płytki paznokcia. Zaobserwować na nim można również podłużne prążki oraz linijne wylewy i widoczne dziurki przypominające plaster miodu. Mogą obejmować one niewielką część lub całą powierzchnię płytki. Oprócz zmian zauważalnych na paznokciu pacjent zazwyczaj nie odczuwa żadnych innych dolegliwości. Guz podpaznokciowy potrafi zrobić się ogromny i przyjmować barwę biało-żółtą z pojawiającymi się na niej białymi prążkami. Przy tak rozrośniętej postaci pacjent może odczuwać ból podczas ucisku na paznokieć albo na skutek wrastania zdeformowanej płytki.

U kogo występuje guz aparatu paznokciowego?

Średni wiek pacjentów, u których występuje onychomatricoma to 51 lat. Chociaż większość zgłaszanych przypadków dotyczy osób starszych, guz aparatu paznokciowego zaobserwowano również u pacjentów w wieku 24 lat. Jednak zdecydowanie guz ten występuje u pacjentów dorosłych. W literaturze medycznej odnotowano tylko jeden przypadek tej rzadkiej choroby, który wystąpił u pacjenta rasy czarnej, podczas gdy wszystkie inne doniesienia dotyczą rasy kaukaskiej.

Gdzie pojawia się onychomatricoma?

Guz podpaznokciowy występuje głównie na palcach. Odsetek tych zmian pojawiających się na pierwszym palcu wynosi 5 proc., drugim – 16 proc., trzecim – 61 proc. i czwartym 16 proc.

Przyczyny powstawania guza aparatu paznokciowego

Etiologia onychomatricomy nie jest jeszcze poznana. Zazwyczaj wiąże się go z urazami, mikrourazami, ale pacjenci rzadko pamiętają okres kiedy po raz pierwszy zmiana pojawiła się na palcu.

guz aparatu paznokciowego

Diagnozowanie i leczenie onychomatricomy

Guz podpaznokciowy jest często błędnie diagnozowany, ponieważ stan ten nie jest dobrze znany i rzadko był opisywany. Rozpoznanie guza paznokcia polega na badaniu klinicznym, dermatoskopowym i histopatologicznym. Zalecanym postępowaniem terapeutycznym w przypadku guza aparatu paznokciowego jest całkowite wycięcie chirurgiczne. Nawroty guza po całkowitym jego wycięciu nie zostały dotychczas zgłoszone.

Każda wycięta zmiana zostaje wysłana do badania histopatologicznego.

Oceń post

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Rejestracja

      * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
      Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.