Umów się na wizytę REJESTRACJA

Dlaczego dochodzi do wrastania paznokci?

Wrośnięty paznokieć to bolesna dolegliwość dotycząca najczęściej paznokcia dużego palca u stopy. Płytka  paznokciowa  wrasta w otaczającą ją tkankę  czyli tzw. boczny wał paznokciowy. Jakie są przyczyny wrastających paznokci i jak zapobiegać tej przypadłości? 

Czym jest wrastający paznokieć?

O wrastającym paznokciu mówi się, kiedy boczna część płytki paznokcia wrasta we wał. Z upływem czasu dolegliwości są coraz większe, pojawia się ból, uczucie pulsowania w palcu, zaczerwienienie, wysięk ropny oraz tzw. ziarnina (potocznie zwana “dzikim mięsem”). Problem wrastających paznokci może pojawić się zarówno na palcach rąk, jak i stóp. Jednak najczęściej problem ten dotyczy właśnie stóp, zazwyczaj dużego palca.

Przyczyny wrastania paznokci

Przyczyn wrastania paznokci jest wiele. Mogą one mieć podłoże genetyczne lub wynikać z nieodpowiedniego postępowania podczas pielęgnacji paznokci, przycinania ich zbyt krótko, obcinania “na okrągło”, wycinania boków lub skaleczenia podczas usuwania skórek. 

Ponadto, gdy podczas obcinania płytka paznokciowa ma pozostawione ostre krawędzie, również może doprowadzić do wrastania paznokcia w otaczającą tkankę. 

Do innych przyczyn wrastania paznokci zalicza się noszenie zbyt ciasnego obuwia, które powoduje duży ucisk na paznokcie, nadpotliwość, nadwagę. Wpływ na pojawienie się problemu wrastających paznokci u nóg mają również uwarunkowanie genetyczne: rurkowata budowa paznokci, wkręcanie się płytki paznokciowej, dachówkowaty kształt paznokci, nadmierne wały okołopaznokciowe, wady postawy, zaburzenia w biomechanice. 

Inne przyczyny powstawania wrastających paznokci:

Do dodatkowych przyczyn wrastania paznokci należą również:

Jak wygląda wrośnięty paznokieć? 

Nie wszyscy wiedzą, jakie objawy towarzyszą wrastającym paznokciom. Do najbardziej charakterystycznych należą:

Leczenie wrośniętych paznokci

Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić z wrastającym paznokciem, powinieneś udać się do specjalisty podologa w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia

Terapia podologiczna obejmuje:

Leczenie chirurgiczne obejmuje:

Nie zaleca się tzw. cięcia klinowego czy usuwania płytki paznokciowej.

Jak usunąć wrośnięty paznokieć?

Powszechnym zabiegiem chirurgicznym w leczeniu wrastających paznokci jest resekcja klinowa. Zabieg przeprowadza chirurg, który usuwa boczne części paznokcia na całej długości płytki aż do macierzy. Niestety zabieg nie daje skutecznego rozwiązania problemu i często po kilku tygodniach paznokieć odrasta ponownie, powodując stan zapalny otaczającej tkanki. 

Optymalnym leczeniem jest terapia podologiczna z zastosowaniem klamer ortonyksyjnych, a w przypadkach nawrotowych – skuteczny zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych, pozwalający uzyskać trwały efekt terapeutyczny i estetyczny.

Oceń post

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.