Deformacja opuszka palca – jaki zabieg wykonać?
Deformacja opuszka palca stanowi problem estetyczny i zdrowotny, który wymaga odpowiedniego leczenia. Dotąd stosowało się zabieg rekonstrukcji płytki paznokciowej wykonywany przy pomocy specjalnych materiałów. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam opracować procedurę plastyki opuszka wraz z korektą przerostu guzowatości paliczka dystalnego, której efektem jest wzrost paznokcia. Zapraszamy do Anmedica!
Wskazania i przeciwwskazania do plastyki opuszka palca
Plastyka opuszka palca jest zabiegiem z zakresu podochirurgii, który wykonuje się w przypadku deformacji opuszka oraz wieloletniego zatrzymania wzrostu paznokcia.
Deformacja opuszka palca najczęściej wynika z mechanicznego urazu paznokcia i jego długotrwałego braku, co skutkuje niedostateczną ochroną łożyska i opuszka. Zdarza się również, że to efekt wcześniejszych zabiegów chirurgicznych (wrastające paznokcie, usunięcie paznokcia) czy też długotrwałego leczenia zakażenia grzybiczego. Zahamowanie wzrostu płytki paznokciowej poprzedza przemodelowanie opuszka, skrócenie łożyska oraz przerost guzowatości paliczka dystalnego. Brak fizjologicznego odrostu paznokcia powinien być sygnałem do szybkiej wizyty w gabinecie i wprowadzenia terapii podologicznej lub zabiegu podochirurgicznego.
Plastyka opuszka palca jest zabiegiem małoinwazyjnym, z którego może skorzystać szeroka grupa pacjentów, lecz niestety nie wszyscy. Przeciwwskazaniem są zaburzenia ukrwienia, cukrzyca, niektóre wady stóp/palców, regularne uprawianie sportu o charakterze urazowym w obrębie zabiegowym np piłka nożna.
Plastyka opuszka palca w Anmedica
Wykonanie plastyki opuszka palca wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego podczas pierwszej wizyty, po postawieniu diagnozy i ustaleniu planu leczenia, pacjent otrzymuje listę zaleceń przed, a także pozabiegowych. Pacjenci spoza Poznania mogą skorzystać z konsultacji mailowej, nie wymagamy od nich osobistej wizyty.
Zabieg odbywa się we wcześniej ustalonym terminie. Trwa około 30 minut. Po przybyciu do Centrum Anmedica, pacjent wypełnia odpowiednie dokumenty, otrzymuje antybiotyk i lek przeciwbólowy. Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zapewniającego komfort zabiegu, jest przygotowanie palca do plastyki (m.in. skrócenie paznokcia, jeżeli tego wymaga, założenie stazy na palec). Następnie chirurg wykonuje korektę a na koniec zakładane są szwy i opatrunek. Szwy zdejmuje się podczas wizyty kontrolnej, po około 14 dniach. W tym okresie należy stosować się ściśle do otrzymanych zaleceń m.in.:
- samodzielnie zmieniać opatrunki wg, opisanego w zaleceniach, schematu
- przyjmować antybiotyk (zapobiegawczo),
- ograniczyć chodzenie, nosić obuwie z odkrytymi palcami
- zadbać o właściwą pielęgnację stopy.
Po zdjęciu szwów i należy monitorować wzrost płytki paznokciowej pod okiem podologa. Terapia polega na oczyszczaniu paznokcia i łożyska, stosowaniu preparatu regenerującego oraz tejpowaniu opuszka. Na efekty leczenia trzeba trochę poczekać, ale naprawdę warto! Plastyka opuszka palca wykonana przez specjalistów Anmedica ma przywrócić fizjologiczny wzrost płytki paznokcia, a także poprawić wygląd palca, a tym samym całej stopy. Jeśli chcesz z niej skorzystać, zapraszamy do Wielkopolskiego Centrum Zdrowej Stopu AnMedica!
Zadzwoń i umów się na wizytę w dogodnym terminie: tel. 691 104 404. A jeśli chcesz poznać cenę plastyki opuszka palca, przejdź do zakładki „Cennik”.