Czy usuwanie modzeli jest bolesne?
Usuwanie modzeli przez wykwalifikowanego podologa przebiega sprawnie i bezboleśnie. Profesjonalny zabieg pozwala znacznie szybciej rozwiązać problem i odzyskać komfort chodzenia niż stosowanie domowych sposobów. Dowiedz się więcej o usuwaniu modzeli i umów się na wizytę do Anmedica w Poznaniu.
Co to są modzele i dlaczego należy jej usunąć?
Modzele powstają pod wpływem długotrwałego czynnika mechanicznego (tarcie, ucisk) jako rodzaj reakcji obronnej. Najczęściej pojawiają się na podeszwie stóp w okolicy śródstopia, a konkretnie na wysokości głów kości śródstopia, ale występują również na dłoniach.
Do głównych przyczyn powstawania modzeli zalicza się m.in.:
- płaskostopie, wady stóp
- nadwaga
- zaburzenia w biomechanice
- otyłość
- długotrwałe stanie lub chodzenie (np praca)
- problemy ze stopami związane z cukrzycą i tzw stopą cukrzycową.
Modzele mogą stanowić skutek uboczny noszenia nieodpowiedniego, zbyt ciasnego obuwia, a także butów na obcasie. Są też konsekwencją wykonywania niektórych zawodów, sportów czy hobby, polegających na powtarzaniu stałej sekwencji ruchów.
Modzele na stopach z pozoru przypominają odciski, jednak w odróżnieniu od nich są większe, płaskie i zajmują większą powierzchnię, powodując dolegliwości, uczucie pieczenia i przegrzania stopy. Należy je regularnie usuwać, nie dopuszczając do narastania.
Jak wygląda usuwanie modzeli u podologa?
Wizyta u podologa zawsze zaczyna się od wywiadu i rozpoznania problemu. Modzele przypominają nie tylko odciski, ale czasami mylone są z nagniotkami lub brodawkami wirusowymi (wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV) – dlatego ewentualne leczenie musi poprzedzać diagnostyka różnicowa.
Doświadczony podolog potrafi zdiagnozować modzele na podstawie obrazu klinicznego i wywiadu. Modzele to rozległe obszary zrogowaciałego, twardego naskórka o żółtym lub szarym zabarwieniu.
Usuwanie modzeli w gabinecie podologicznym trwa około 30-60 minut i przebiega w sposób zupełnie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Podolog delikatnie usuwa modzel jednorazowym skalpelem, zmiękczając miejscowo skórę odpowiednim preparatem, następnie wygładza jednorazową kapką, nie przegrzewając skóry. Na koniec aplikuje maść lub krem regenerujący i dobiera odciążenie, jeżeli jest konieczne. Pacjent otrzymuje zalecenia do pielęgnacji domowej. Takie działanie prewencyjne ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ modzele mają tendencję do nawracania. Bardzo często wynikają z nieprawidłowego ustawienia stopy, czasem idą w parze z wadami postawy, dlatego oprócz pomocy podologa wskazana jest również konsultacja z fizjoterapeutą.
W zapobieganiu powstawania modzeli zaleca się noszenie odpowiedniego obuwia, a niekiedy również wkładek ortopedycznych. Skutecznym rozwiązaniem jest regularne usuwanie zrogowaceń w gabinecie podologicznym oraz prawidłowe dbanie o skórę w warunkach domowych. Jeśli chcesz usunąć modzele albo chcesz poznać sposób na odciski, zapraszamy na wizytę do Wielkopolskiego Centrum Zdrowej Stopy Anmedica!