Umów się na wizytę REJESTRACJA

Jak zniwelować ból stopy podczas chodzenia spowodowany przez odciski?

Jeśli odczuwasz ból stóp podczas chodzenia warto sprawdzić, czy nie pojawiły się na nich odciski, a w razie potrzeby odwiedzić podologa. Nieleczone nagniotki mogą wywoływać  przewlekły ból, prowadzący do nieprawidłowego ustawienia stóp, a w konsekwencji bólu kolan, bioder i kręgosłupa.

Czym są odciski?

Odciski to niewielkie obszary zrogowaciałego naskórka, o zabarwieniu żółtym. 

Lokalizują się na palcach, powierzchniach międzypalcowych oraz na spodniej części stopy w miejscach nadmiernego ucisku.

Odciski na stopie charakteryzują się nagromadzeniem martwych komórek w obrębie podrażnionego miejsca. Powstała w ten sposób twarda warstwa naskórka przybiera nieestetyczną formę oraz z czasem powoduje ból podczas chodzenia. Warto wiedzieć, że u osób cierpiących na cukrzycę odciski mogą spowodować wystąpienie uciążliwych, bolesnych i trudnych do wyleczenia ran.

Dlaczego powstają odciski?

ból na stopie a odciskiból na stopie a odciski

Gdzie powstają odciski?

Odciski pojawiają się najczęściej na przodostopiu, śródstopiu, na grzbietowej stronie palców, między palcami. Na ich powstawanie najbardziej narażone są osoby noszące wąskie, ciasne obuwie bez prawidłowej amortyzacji podeszwy.

Domowe sposoby na odciski

Domowe sposoby nie są dobrym rozwiązaniem w leczeniu odcisków. Złuszczanie lub wycinanie nie jest wystarczające i nie usuwa zmiany w całości. Jeszcze większych powikłań można się spodziewać po użyciu plastrów na odciski, żeli zmiękczających czy preparatów z kwasem salicylowym. Specyfiki te nie są w stanie poradzić sobie z głębokim odciskiem, a nieprawidłowe użycie doprowadza do powstania bolesnego stanu zapalnego. 

Do czasu wizyty u podologa warto korzystać z żelowych poduszek i separatorów.  

Jak poradzić sobie z poważniejszymi odciskami?

Głębokie zmiany, szczególnie te powikłane przez  stan zapalny, należy usuwać u podologa. Po rozpoznaniu rodzaju odcisku specjalista usunie go przy pomocy profesjonalnego jednorazowego sprzętu. Na wizycie pacjent zostanie poinformowany, jak należy dbać o skórę oraz jakie mogą być przyczyny powstawania odcisków.

Jak zapobiegać odciskom?

Aby zapobiec powstawaniu odcisków najważniejszy jest odpowiedni dobór obuwia dopasowanego do naszych stóp, a także unikanie ciasnych skarpetek i rajstop.

Ponadto trzeba chronić miejsca, na których powstają odciski przed uciskiem (separatory, wkładki korekcyjne), dbać o prawidłowe nawilżenie skóry oraz regularnie usuwać zrogowacenia w gabinecie podologicznym.

5/5 - (1)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marketing medyczny: Simpliteca.com. | Copyright © AnMedica. Przy współpracy z Rise360.Informacje RODO
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Rejestracja

      * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
      Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.